Advertisement

(16:50'de güncellendi)

Dolar, ABD'de toparlanmanın hızlandığına yönelik sinyallerin Fed'in faiz oranı artırım zamanını erkene çekeceği söylentilerini güçlendirmesi ile son dört haftada ilk defa haftalık kazanca hazırlanıyor.

Doların 10 önemli para birimi karşısındaki hareketlerini izleyen Bloomberg Spot Dolar Endeksi, dün açıklanan ABD tarım dışı istihdam verisinin beklentilerin üzerinde gelmesi ve işsizlik oranının 6 ayıla yakın bir sürenin en düşük seviyesine gerilemesi sonrasında yüzde 0.2’lik haftalık yükselişe ilerliyor. İsveç kronu, sanayi üretiminin gerilemesiyle düşüşü 4. güne taşıdı. Malezya ringiti ülkede faiz oranlarının artırılacağı söylentileri ile Kasım'dan bu yana en yükseğe tırmandı. Döviz dalgalanmalarına yönelik beklenti göstergesi rekor düşük seviyeye indi.


Londra’da bulunan Bank of New York Mellon para birimi stratejisti Neil Mellor, “Piyasa her zaman toparlanma işaretleri için istihdam verisine bakar ve bu açıkça Fed için de önemli. Ancak gerçek soru, doların ne zaman tam olarak yükseliş sağlayacağı ve bu henüz gerçekleşmedi, ancak bir adım daha yaklaştık” dedi

ABD dolarının 10 önemli para birimi karşısındaki hareketlerini takip eden Bloomberg Spot Dolar Endeksi, büyük bir değişiklik yaşamayarak Londra saati ile 13:23’te 1,007.44 puan oldu. Dolar yen karşısında yüzde 0.1 gerileyerek 102.06 yen olurken, dün 102.27 ile 18 Haziran'dan bu yana en yükseğe ulaştı. Dolar euro karşısında ise yüzde 0.2 düşüş ile 1.3589 dolardan işlem görüyor. Euro yen karşısında yüzde 0.3 zayıflayarak 138.69 yen oldu.

(16:50'de güncellendi)