Advertisement

Çin'de üretici fiyatları Haziran ayında iki yılı aşkın sürenin en yavaş hızında düştü ve bu durum, dünyanın ikinci en büyük ekonomisindeki istikrar işaretlerine katkıda bulundu.

Çin'de Ulusal İstatistik Bürosu'ndan bugün yapılan açıklamaya göre, üretici fiyatları endeksi Haziran ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1.1 düştü. Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre, bu verinin yüzde 1 düşmesi bekleniyordu. Tüketici fiyatları yüzde 2.3 arttı. Beklenti yüzde 2.4 artması yönündeydi.

Üretici fiyatları deflasyonundaki gevşeme, imalat sanayinin geçen ay daha hızlı bir şekilde büyüdüğünü gösteren verinin ardından geldi ve bu durum, altyapı harcamalarını hızlandırma dahil hükümetin çabalarının, bu yılın hedefi olan yüzde 7.5'in korunmasına yardımcı olduğunu işaret ediyor. Enflasyonın resmi hedxef olan yüzde 3.5'in altında kalması, Başbakan Li Keqiang'a, emlak piyasasındaki düşüşler gibi tehditler durumunda ilave tedbirler uygulama konusunda olanak sunuyor.

Hong Kong'da Bank of America Corp.'un Çin ekonomisi başkanı Lu Ting, "Deflasyon bir tehdit değil," dedi ve "Tüketici enflasyonu toplam talebin halen zayıf olduğunu işaret ediyor ve gerek duyulduğunda, mini bir ilave tedbir paketi için yeterli olanağı sağlıyor" şeklinde görüş bildirdi.