Advertisement

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, "Türkiye başları tutulmuş bir borunun içinde fason üretim yapan bir ülke olamaz. Edilgen bir ekonomiden etken bir ekonomiye geçmek zorundayız" dedi.

Zeybekci, Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Haluk Dinçer ve yönetim kurulu üyelerini Bakanlıkta kabul etti.

TÜSİAD'ın Türkiye ekonomisinde çok önemli yeri olduğunu ifade eden Zeybekci, hükümet olarak istişareye son derece önem verdiklerini söyledi.

Türk ekonomisinin gelinen noktada yavaş yavaş daireler çizmeye başladığını belirten Zeybekci, yaşanan olumlu gelişmelere karşın ülkenin henüz Atatürk'ün işaret ettiği muasır medeniyet seviyesinde olmadığını kaydetti.

- "Etken bir ekonomiye geçmeliyiz"

"Türkiye'nin başları tutulmuş bir borunun içinde fason üretim yapan bir ülke olamayacağını" anlatan Zeybekci, "Edilgen bir ekonomiden etken bir ekonomiye geçmek zorundayız" diye konuştu.

Başta Transatlantik Ticaret ve Yatırım Anlaşması yoluyla olmak üzere dünyada ekonomik ve siyasi haritanın yeniden çizildiğine dikkati çeken Zeybekci, Türkiye'nin de söz konusu yeni sistem ve dünyanın yeni ekonomik haritası içinde yerini alması gerektiğini dile getirdi.

TÜSİAD Başkanı Haluk Dinçer de 10 Haziran tarihinden sonraki görev değişikliğinin ardından nezaket ziyaretinde bulunduklarını belirtti.

Görüşme daha sonra basına kapalı devam etti.

AA