Advertisement

Banco Espirito Santo SA tahvilleri, şirketin bazı kısa vadeli tahvil ödemelerini ertelemesi sonrasında rekor düşük seviyeye geriledi. Şirket hisseleri de düşüş yaşıyor.

Lizbon merkezli Banco Espirito'nun, 750 milyon euroluk (1 milyar dolar) Kasım 2023 vadeli yüzde 7.125'lik ikinci dereceden teminatsız tahvilleri 4.87 euro sent gerileyerek Lizbon saati ile 11:15'te 88.49 euro sent oldu. Bankanın yüzde 4'lük Ocak 2019 vadeli birinci dereceden teminatsız tahvilleri ise 2.76 euro sent düşüşle 95.99 euro sent seviyesine geriledi.

Banque Privee Espirito Santo SA tarafından dün yapılan açıklamada, ana şirket olan Espirito Santo International tarafından verilen bazı kısa vadeli tahvillerin ödenmesinde sadece birkaç müşteriyi etkileyecek bir gecikme olduğu belirtilmişti. Portekiz gazetesi Expresso, bazı yatırımcıların ticari kağıtlarını hisse ve yeni uzun vadeli tahviller ile takas etme talebinde bulunduğunu bildirdi.

Londra'da bulunan Mizuho International Plc analistlerinden Roger Francis, "Son birkaç gündür gelen haberler yatırımcıların şirketteki geniş çaplı sorunların tavan yaptığına yönelik endişelerini ortaya koyuyor. Piyasada ödemelerin yapılamadığı ve borç-hisse senedi değişikliklerinin geniş şekilde sirküle ettiğine yönelik büyük bir belirsizlik var" dedi.

Banco Espirito Santo'nun yüzde 25'ine sahip olan Espirito Santo Financial Group SA hisseleri, yüzde 14 kadar gerileyerek 1.25 euroya kadar geriledi ve Lizbon saati ile 11:15'te 1.29 euro oldu. Portekiz'in piyasa değeri bakımından ikinci büyük bankası Banco Espirito Santo, yüzde 6.8 düşüşle 60.1 euro sentten işlem görüyor.