Advertisement

Brezilya'nın Dünya Kupası'nda alacağı bir mağlubiyetin ülkedeki finans piyasalarını olumlu yönde etkileyecebileceği yaygın bir biçimde dillendiriliyordu. Bu teze göre, yenilgi ülkedeki morali olumsuz etkileyecek ve seçmeni, ekonomide stagflasyona yol açan Başkan Dilma Rusef'i sandıkta değiştirmeye itecekti.

Ancak dünkü 7-1'lik Almanya mağlubiyeti o kadar yıkıcı oldu ki, 1990'lardan beri ülkeyi takip eden UBS AG stratejisti Geoffrey Dennis'e göre bu tez çökmüş durumda. Rusef'in Ekim'deki seçimlerde yeniden başa gelme şansını azaldığı doğru olsa da, Dennis'e göre bu sonuç zevkine çok düşkün olan bu ülkedeki yatırımcı ve Tüketici Güvenine de sekte vurabilir.

Hezimetin Brezilya halkının ruh sağlığını olumsuz etkileyebilecek düzeyde olabileceğini ifade eden Dennis '' Bu ağır sonuç insanlarda 'büyüme dahi sağlayamayan sıkıntılı bir ekonomimiz olduğu yetmiyormuş gibi artık düzgün bir futbol takımımız da yok' düşüncesini ortaya çıkaracak'' dedi.

Brezilya piyasalarının bugün tatil nedeniyle kapalı olması sebebiyle hezimetin etkisi, Brezilya'nın yurt dışındaki tahvillerinde ve Petroleo Brasiliero SA gibi devlet kontrolündeki şirketlerin Amerika'da depo edilen menkul kıymet sertifikalarında ortaya çıkabilir. Ibovespa gösterge hisse senedi endeksi 14 Mart'ta dibi gördükten sonra yeniden yüzde 19 ile sıçrama yaptı. Sıçramaya sebep olarak da Rusef'in azalan popülaritesi sebebiyle yeni bir iktidarın göreve gelerek ekonomiyi canlandıracağı söylentileri gösteriliyor.

BU HABERE YORUM YAZ
 
09 Temmuz 2014 Çarşamba, 20:12 Misafir bu durum ülkemiz sporu açısından da ders konusu olmalı. almanya ve abd sporunun kökeni okullardır. tüm öğrenciler daha ilk okuldan spora başlar, ortaokul yıllarına geldiğinde kesin branşında spor yapar. bu aynı zamanda üniversitede de burs sağlar. bizde ise sporun kaynağı okullar değil kulüplerdir. bir kaç bilinçli aile çocuğunu spor kulüplerine yazdırır ancak artık yaş olarak çok geçtir. üstelik türk eğitim sisteminin bitmeyen ezber ve sınav sistemi çocukların sanat, spor ve müzikle ilgilenmesini zaten yok eder. amerikayı yeniden keşfetmeyin doğruları alın...