Advertisement

Fed’in 17-18 Haziran tarihlerinde gerçekleştirdiği toplantıların tutanakları Washington’da yayınlandı. Fed toplantı tutanaklarında, bazı Fed yetkililerinin yatırımcıları risklere karşı “aşırı rahat” bulduğu ifade edildi.

Fed’in Haziran ayı toplantı tutanaklarında, bazı Fed politika yapıcılarının, yatırımcıların ekonomik görünüm ile ilgili fazla iyimser olabilecekleri endişesini taşıdıkları ve merkez bankasının aşırı risk-alımı konusunda tedbirli davranmak zorunda olduğu belirtildi.

Tutanaklarda, bazı yatırımcılar tarafından aşırı risk-alımı yapıldığının gözlendiği, bunun piyasa katılımcılarının ekonomi ve para politikası izlediği yoldaki belirsizlikleri yeterince kavrayamadıklarına dair bir işaret olduğu ifade edildi.

Fed yetkilileri tarafından tutanaklarda, hisse, para birimi ve sabit-gelir piyasalarındaki düşük volatilite ile ilgili endişeler belirtirken, aynı zamanda ekonomik genişlemeyi desteklemek için para politikasının elverişli finansal durumları teşvik etmeye devam etmesi gerekliliği vurgulandı.

Tahvil alım programı ile ilgili olarak Fed yetkilileri arasında, ekonomik sürecin bekledikleri gibi ilerlemesi durumunda, alımda 15 milyar dolarlık son bir azaltım yapılarak tahvil alım programının Ekim ayında sonlandırılacağı konusunda fikir birliği sağlandı. Haziran ayındaki toplantısında FOMC, varlık alımının aylık hızını düşürmeye devam ederek, üst üste 5. kez 10 miyar dolarlık azaltıma gitmişti.

 

BU HABERE YORUM YAZ
 
10 Temmuz 2014 Perşembe, 05:17 Misafir Yani...