Advertisement

Çin'de ihracat Haziran ayında beklentilerin altında artış gösterirken, ülke liderlerinin bu yılki ekonomik büyüme hedefi olan yüzde 7.5'i koruma çabalarıyla küresel talebin kısıtlı olacağını ortaya koydu.

İhracat yıllık bazda yüzde 7.2 artış gösterirken, Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahmin medyanı yüzde 10.4'lük bir artış öngörmüştü. İthalatlar ise yüzde 5.5 arttı ve ticaret fazlası 31.6 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti.

Beklenenden zayıf olan ticaret, dünyanın ikinci büyük ekonomisi konumundaki ülkeye yönelik emlak sektöründe düşüş ve borç artışı gibi tehditleri şiddetlendirerek, Komünist Parti üzerindeki daha güçlü teşvik düşüncesi baskısını artırıyor. IMF Başkanı Christine Lagarde bu hafta yaptığı bir açıklamada, dünyada yatırımların düşük seyrettiğini söyleyerek, enstitünün bu ay küresel büyüme tahminlerini düşürebileceği sinyalini vermişti.

Pekin'de bulunan BNP Paribas SA şef Çin ekonomisti Chen Xingdong, "Dış talepler Çin ekonomisini destekleyebilir, fakat bu destek güçlü değil. Çin'de büyümenin ivme kazanması için hala yerel piyasaya dönmemiz gerekiyor" dedi.

Güney Kore'de ise merkez bankası ülkede ekonomik büyüme tahminlerini düşürerek, Asya'nın dördüncü büyük ekonomisinin bu yıl yüzde 3.8 büyüme kaydedeceğini öngördü. Banka daha önce yüzde 4 oranında tahminde bulunmuştu.