Advertisement

Japonya hariç Asya hisseleri, yatırımcılar tarafından Çin'de artan ihracat ve ithalatın ülkenin ikinci büyük ekonomisinde büyümeye işaret ettiği ve istikrarın sağlanmakta olduğu söylentilerinin dile getirilmesiyle yükseliyor.

Korea Electric Power Corp. Seul'de yüzde 4.8 yükselerek kamu şirketlerindeki kazançlara öncülük etti. Syrah Resources Ltd., Glencore Plc'nin şirketi satın almak için bir teklif yapabileceği söylentileriyle yüzde 28 tırmandı. Benesse Holdings Inc. ise 20 milyon kullanıcısına ait bilgilerin sızdırılmış olabileceğini açıklaması ile yüzde 4.9 değer kaybetti.

Japonya hariç MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.3 yükselerek Hong Kong saati ile 14:24'te 498.94 puan olurken, endeksteki 10 sektör grubunun yedisi yükseldi. Endonezya hisseleri, ülke seçimlerinde resmi olmayan sonuçlara göre Joko Widodo'nun önde olduğunun görülmesi üzerine son bir yılın zirvesine tırmandı. Çin'de ticaret fazlası Haziran'da 31.6 milyar dolara gerilerken, ihracat ve ithalat beklentilerin altında arttı.

Japonya'da Topix endeksi, makine siparişlerinin beklenmedik şekilde rekor düzeyde düşüş yaşaması ile yüzde 0.9 geriledi. Japonya'da makine siparişleri Mayıs'ta yüzde 19.5 azalırken, ekonomistlerin tahmin medyanı yüzde 0.7 artış olacağı yönündeydi.