Advertisement

St. Louis Fed Başkanı James Bullard, işsizlikteki düşüşün enflasyon için itici güç olacağını ve bu durumun faiz oranlarının gelecek yılın başlarında artırılacağı yönündeki görüşünü desteklediğini dile getirdi.

"Şahsi görüşüme göre enflasyon konusunda hedefi aşmaya doğru ilerliyoruz" diyen Bullard, enflasyonun 2015 yılı sonunda yüzde 2.4 ile Fed'in yüzde 2 hedefinin üzerinde olacağı tahmininde bulundu.

Bullard Fed Açık Piyasa Komitesi'ne (FOMC) göndermede bulunarak, "Bu noktada, enflasyonun yavaş arttığı görüşündeki Komite'nin çoğunluğundan ayrılıyorum" dedi.

Bullard ayrıca, "İşsizlik oranının Haziran'da yüzde 6.1 ile son altı yılın en düşüğüne gerilemesi, Fed üzerindeki faiz oranlarını birçok yetkilinin beklediğinden erken artırma baskısını artırıyor" ifadelerini kullandı.

Kendisini enflasyon konusunda şahin görüşe sahip olanların "Kuzey Kutbu" olarak tanımlayan Bullard, tam istihdamın yüzde 6 oranında olacağı tahmininde bulundu. Bullard düşük seviyedeki işsizlik oranının maaşları artırabileceği ve fiyat baskısı oluşturabileceğini ifade ederken, FOMC'nin uzun vadeli işsizlik oranı öngörüsü yüzde 5 ile yüzde 6 aralığında.

Bullard enflasyonun 2013 yılı ve 2014 başlarında alışılmadık şekilde düşük olduğunu, bunun sebebinin ise Avrupa'daki ekonomik zayıflık gibi geçici sebepler olduğunu söylerken, "Bu özel durumlar azalıyor ve ekonomi yukarıya hareket ediyor. Bu faktörler enflasyonu 2015'te hedefin üzerine taşıyacaktır" dedi.