Advertisement

(15:55'te güncellendi)

Yen dolar karşısında, Hazine tahvillerinin yükselmesi ve hisselerin Avrupa’daki finansal stres sinyalleriyle düşmesiyle 1 haftadan uzun bir sürenin en güçlü seviyesine ulaştı.

Yen 16 önemli para birimi karşısında, Fed’in dün yayınlanan Haziran ayı toplantı tutanaklarının ABD faiz oranlarının bu sene sıfıra yakın düzeyde kalacağı söylentilerini desteklemesiyle değer kazandı. Avustralya doları, ülkede işsizlik oranının artması ve en büyük ticaret ortağı Çin'de ithalatın beklentinin altında yükselmesi ile son bir haftanın en yükseğinden düşüşe geçti.

Londra’da bulunan Societe General SA yabancı para birimi stratejistlerinden Alvin Tan, “Yenin son yükselişi ABD faizleri ile bağlantılı. Dolar-yen korelasyonu ABD tahvil faizlerine oldukça yüksek seviyede seyrediyor. Dün yayınlanan Fed tutanakları, piyasa tarafından iyimser olduğu yönünde yorumlandı” dedi.

Yen dolar karşısında, yüzde 0.3 yükselerek New York saati ile 07.36’da 101.31 yen oldu ve 101.26’ya ulaşarak 30 Haziran’dan bu yana en güçlü seviyesine yükseldi. Yen euro karşısında, yüzde 0.2 düşüşle 1.3611 seviyesinde.

10 yıl vadeli gösterge Hazine tahvili faizleri, 4 baz puan veya yüzde 0.04 gerileyerek yüzde 2.51 seviyesine geldi. Stoxx Europe 600 Endeksi, yüzde 1.2 gerileme ile düşüşe 5. güne taşırken, Standard & Poor’s endeks vadelileri, yatırımcıların Portekiz’in ikinci büyük bankasının tahvil ödemesini geciktirmesi ile ilgili endişelerinin artmasıyla yüzde 0.9 düşüş kaydetti.

ABD dolarının 10 önemli para birimi karşısında hareketlerini takip eden Bloomberg Dolar Endeksi, traderlar Fed tutanaklarında faiz oranlarındaki yükseliş tarihi ile ilgili ek bilgi sağlanmadığını söylemesiyle dün zayıflamasının ardından bugün büyük bir değişiklik göstermedi.

(15:55'te güncellendi)