Advertisement

İngiltere'nin ticaret açığı, imalat sanayiden Avrupa Birliği (AB) ülkelerine sevkiyatın azalması ve petrol ihracının da gerilemesi ile, Mayıs ayında son dört ayın en yüksek seviyesine çıktı.

Ticaret açığı Mayıs'ta 9.2 milyar sterlin olurken, Nisan ayında 8.81 milyar sterlin seviyesindeydi. Bloomberg anketine katılan 18 ekonomistin tahmin medyanı açığın 8.75 milyar sterlin olacağı yönündeydi. Hizmet sektörü fazlalarını da içeren toplam açık ise 2.42 milyar sterlin olurken, Nisan'da 2.05 milyar sterlin düzeyindeydi. Ekonomistlerin toplam ticaret açığı beklentisi 1.6 milyar sterlin seviyesindeydi.

Londra'da bulunan Ulusal İstatistik Ofisi'nin açıkladığı verilere göre, İngiltere'nin ihracatı yüzde 0.6 artarken, ithalat ise 1.2 milyar sterlinlik hava taşıtı alımları ile yüzde 1.7 yükseldi.

AB ülkelerine yapılan ihracat yüzde 0.2 azalırken, bu düşüşte imalat sanayi ürünlerinin petrol sevkiyatlarını dengelemesi etkili oldu.

AB dışı ülkelere yapılan ihracat ise, petrol sevkiyatının azalması ve imalat sanayi ürünleri ihracının artması ile yüzde 1.5 artış gösterdi. Toplam petrol sevkiyatı Mayıs'ta yüzde 4.8 geriledi.