Advertisement

(16:30'da güncellendi)

Endonezya'da başkanlık seçimlerini resmi olmayan sonuçlara göre Joko Widodo'nun kazanması ile ülkede gösterge endeks 13 ayın zirvesine tırmanması üzerine gelişen piyasa hisse senetleri yükseliyor. Dubai ve Katar’daki göstergeler yükselirken, Macaristan ve Çek Cumhuriyeti’nde hisseler düşüş gösteriyor.

PT Bank Rakyat Indonesia, Jakarta Bileşik Endeksi'nde yükselişe öncülük etti. Geçtiğimiz ay ayı piyasasına giren DFM General Endeksi Dubai’de yüzde 1.5 oranında yükselirken, Doha’daki QE Endeksi yüzde 1.6 arttı. Güney Afrika randı yüzde 0.6 zayıflarken, Rusya rublesi iki günlük yükselişi sonlandırdı. PX Endeksi, yüzde 1.1 gerilerken, BUX Endeksi, Mayıs ayından bu yana en düşük seviyesine inmeye hazırlanıyor.   

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi, Londra saati ile 12:31'de 1,060.73 puan oldu. Endeks, erken saatlerde yüzde 0.4 kadar yükseldi. Yabancı yatırımcılar, Widodo'nun yatırımları destekleyeceği iddiaları ile Aralık'tan bu yana Endonezya hisselerine 4 milyar dolar sürdü.

Londra merkezli Roubini Global Economics gelişen piyasalar direktörü Rachel Ziemba, “Gelişen piyasa varlıklarının iyi gittiğini görmeye devam ediyoruz. Gelişmiş piyasalara karşısında hala çekici bir değerleme var” dedi.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi bu yıl yüzde 5.8 yükselirken, yıllık bazda tahmini gelirlerin 11 katı işlem gördü. Aynı süreçte MSCI Dünya Endeksi yüzde 4.6 artış gösterirken, 15 kat değerleme kaydedildi.

(16:30'da güncellendi)