Advertisement

İngiltere Merkez Bankası (BOE), bankaların sermaye gerekliliklerini hesaplamak için kullandıkları risk modellerini, denetçiler tarafından çok iyimser bulunmaları halinde yasaklayabileceğini belirtti.

BOE yetkilisi Andrew Bailey yaptığı açıklamada, merkez bankasının, yetersiz gördüğü ve bankanın modeli uygun şekilde kullanacak kapasiteyi gösteremediği hallerde, risk modellerini iptal etmek için gerekli yetkinliğe sahip olması gerektiğini belirtti. Bailey, BOE'nin konut varlıklarına odaklanarak hali hazırda her tür modele izin çıkartmak için tüm yetkisini kullandığını belirtti.

Mark Carney başkanlığındaki BOE, devredışı kalan Mali Hizmetler Kurumu'ndan geçen yıl görevi devraldıktan bu yana banka sermayeleri konusunda sağlam bir duruş sergiliyor. BOE'nin bu konudaki ilk hamlesi Barclays PLC, Lloyds Banking Group Plc ve Royal Bank of Scotland Group Plc'nin de aralarında bulunduğu İngiltere'nin en büyük 5 bankasının kredi, ceza ve diğer risklerden doğabilecek kayıplarla başa çıkmaları için 23 milyar dolarlık sermaye açıklarını kapatmak oldu.

Bailey "Tartışma, önemli risklerin modeller içine alınıp alınamayacakları, modellerin performansını ölçmenin BOE ve firmalar için ne kadar kolay olduğu ve merkez bankasının modellerin performanslarını ölçmedeki yetkinliği gibi konular etrafında dönüyor. Bunların hiçbiri kolay değil '' dedi.