Advertisement

Fed St. Louis Başkanı James Bullard’ın faiz oranlarının merkez bankası tarafından yatırımcıların tahminlerinden daha önce yükseltilebileceğini söylemesi ile ABD endeks vadelileri,  hisselerin iki günlük düşüş sonrasında yükselişe geçmesinin ardından geriliyor.

Lumber Liquidators Holdings Inc., yıllık gelir ve satış tahmini düşürmesinin ardından yüzde 21 oranında değer kaybına uğradı. Twitter Inc. ve Facebook Inc., yüzde 1’den fazla geriledi. United Continental Holdings Inc. ise ikinci çeyrek gösterge karının Nisan beklentisini aşmasıyla yüzde 2.8 yükseliş kaydetti.

Standard & Poor’s 500 Eylül vadeli endeksi, yüzde 0.9 düşerek New York saati ile 07:21’de 1,949.5 puan oldu. Gösterge endeks dün, şirket gelirleri ve istihdamdaki büyümenin Fed’in yatırımcıları risklere karşı aşırı rahat olmaları endişesine ağır bastığı iyimserliği ile yüzde 0.5 yükseliş göstermişti. Dow Jones Industrial Average kontratları, 149 puan veya yüzde 0.9 düşüşle bugün 16,764 puanda seyrediyor. Russell 2000 Mini endeks vadelileri ise yüzde 2.4 gerileyerek 1,143.3 puan seviyesinde.

Ashburton Ltd. yöneticilerinden Nick Skiming, “Yıllardır faiz oranlarının rekor düşük seviyede olduğu bir finans sistemine bakıyorsunuz ve merkez bankası, piyasa dinamiklerinde daha da büyük bir rol oynuyor. Umutlarımız ve beklentilerimiz, ABD piyasasının makul düzeyde ilerleme göstereceği yönündeydi. Ancak, yılın başında olduğumuz şu dönende açıkça pozitif değiliz” yorumunda bulundu.

Fed St. Louis Başkanı James Bullard, ABD enflasyonunun Fed’in hedefini aşabileceğini ve bu durumun faiz oranlarının yükseltilmesi olasılığını artıracağını ifade etti. Bullard, 2015 yılı sonunda fiyat büyümesi oranının yüzde 2.4 olacağı yönünde tahminde bulundu. Fed’in hedefi ise yüzde 2 oranında seyrediyor.