Advertisement

ABD Hazine tahvilleri yükselişini 4. güne taşıyarak, 10 yıllık tahvil faizini 1 ayın düşüğüne çekti. Bu duruma sebep olarak Avrupa finans piyasalarındaki stresin yatırımcıyı daha güvenli ABD tahvillerine yönlendirmesi gösteriliyor.

ABD tahvili, Portekiz'in en büyük bankasıyla bağlantılı bir şirketin tahvil geri ödeyememesi sonucu Portekiz tahvillerinin değer kaybetmesi ile birlikte, güvenli varlıklara talebin artması üzerine çıkışa geçti. Yunanistan, tahmin edilenden daha yüksek bir faiz ile 3 yıllık tahvil satışına hazırlanırken, İtalyan tahvilleri 3. gün üst üste düştü. ABD 13 milyar dolar değerinde 30 yıllık tahvil ihalesi yapacak.

New York'taki BNY Mellon Capital Markets'tan Dan Mulholland "Kesinlikle daha kaliteli tahvillere bir kaçış var. Portekiz'de endişe verici gelişmeler yaşanıyor. Bu da yatırımcıyı Alman, İngiliz ve ABD tahvillerine yöneltmiş durumda" yorumlarını yaptı.

ABD 10 yıllık gösterge tahvil faizi New York'ta sabah 08:45'te 5 baz puan azalarak 2 Haziran'dan bu yana en düşük seviye olan yüzde 2.50'ye geriledi. Mayıs 2024 vadeli yüzde 2.5'lik tahvilin fiyatı 14/32, yani 1.000 dolarda 4.38 dolar yükselişle 100'e geldi. 4 günlük kazanç, 2 Mayıs'ta sona eren dönemin ardından görülen en uzun çıkış oldu.

30 yıl vadeli tahvillerin faizi 5 baz puan düşüşle yüzde 3.33 olarak, 2 Haziran'dan bu yana en düşüğü gördü.