Advertisement

(15:20'de güncellendi)

Altın New York'ta, Fed Başkanı Janet Yellen'ın bugün ve yarın yapacağı konuşmalar öncesi, bu yılın en hızlı fiyat düşüşünün alıcıları cezbedebileceği spekülasyonu ile, üç haftanın en düşük seviyesi üzerinde tutunuyor.

Altın dün, Portekiz'in sorunlu bankası üzerindeki finansal baskıya ilişkin endişelerin azalması ve Avrupa ve ABD hisse senetlerindeki yükselişlerin etkisi ile, yüzde 2.3 gerileyerek, 19 Aralık'tan bu yana en hızlı düşüşünü gerçekleştirdi. Altın fiyatları geçen hafta gördüğü yaklaşık dört ayın en yüksek seviyesinden gevşerken, altın destekli exchange traded fonlarındaki (ETF) varlıklar dün 2012'den bu yana en hızlı artışını gerçekleştirdi.

Altın bu yıl, Fed'in varlık alımlarını durdurmasının ardından, faizleri "kayda değer bir süre" daha düşük tutacağı taahhüdünde bulunması ve Orta Doğu ve Ukrayna'da yükselen tansiyon ile birlikte, 30 yılın en hızlı yıllık kaybını gerçekleştirmesinin ardından, yüzde 9 yükseldi. Yellen bugün Senato bankacılık Komitesi'nde ve yarın Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi'nde, para politikasından bahsedeceği yarıyıl konuşmalarını gerçekleştirecek.

Commerzbank AG analistleri, bugünkü raporlarında, "ETF yatırımcıları, bariz bir şekilde, alım için cazip bir fırsat olarak, düşen altın fiyatlarının avantajından yararlandı," dedi ve "Eğer bu giriş sürerse, altın fiyatları için olumlu bir işaret olacak. Bugün, altın yatırımcıların dikkati Fed Başkanı Janet Yellen'ın yarıyıl konuşmasında olacak" şeklinde görüş bildirdi.

Ağustos vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, yüzde 0.3 yükselerek, New York saati ile 07:30'da, ons başına 1,310.50 dolara çıktı. Metal, 10 Temmuz'da 1,346.80 dolar ile yaklaşık 4 ayın zirvesine çıktıktan sonra, dün 1,302.20 dolara kadar gerileyerek 19 Haziran'dan bu yana en düşük seviyesine indi.

İşlem Hacmi

Vadeli kontratlarda işlem hacmi, Bloomberg'in derlediği verilere göre, bu rapor yazıldığı sırada, son 100 günün ortalamasının yüzde 25 üzerindeydi.

Altın destekli ETF'lerdeki varlıklar dün, Bloomberg'in derlediği verilere göre, 9.7 ton ile Ekim 2012'den bu yana en hızlı artışını gerçekleştirerek 1,736.9 tona çıktı. Geçen yıl 869.1 ton düşen varlıklar, böylelikle Nisan ayından bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

Fed, Aralık ayında 85 milyar dolar olan aylık varlık alım miktarını 35 milyar dolara düşürdü. Yellen, 2 Temmuz'da yaptığı açıklamada, finasal istikrara yönelik endişelerin mevcut para politikasında bir değişikliğe yol açmaması gerektiğini söyledi ve finans sisteminde artan risk alımlarına dikkat çekti. Bloomberg tarafından derlenen Fed fonları vadelileri verilerine göre, politika yapıcıların gösterge faizi Haziran ayına kadar artırma olasılığı yüzde 40.

Hong Kong'da Wing Fung Financial Group Ltd. analisti Sarah Xie, "Yellen'ın konuşması, Fed politikası konusunda potansiyel olarak daha fazla bilgi kaynağı olabilir," dedi ve "Düşüşlerde bir miktar alım gelebilir, ancak altın, hisse senetlerindeki ralli, Portekiz'de bankacılık sorunlarına ilişkin endişelerin azalması ve jeopolitik tansiyonun kötüleşmemesi ile birlikte, muhtemelen baskı altında kalmaya devam edecek" şeklinde görüş bildirdi.

Eylül vadeli gümüş yüzde 0.4 yükselişle ons başına 20.99 dolara çıktı. Metal dün yüzde 2.5 ile 15 Nisan'dan bu yana en hızlı düşüşünü gerçekleştirdi. Eylül vadeli palladyum fazla değişmeyerek ons başına 873.35 dolarda kalırken, Ekim vadeli platin yüzde 0.4 değer kazanarak ons başına 1,499.60 dolara ulaştı.

(15:20'de güncellendi)