Advertisement

(18:35'te güncellendi)

Borsa İstanbul 100 (BIST 100) endeksi, günü dünkü kapanışa göre 623,54 puanlık yükselişle 81.245,09 puandan tamamladı. Endeks böylece yaklaşık olarak 5 haftanın en yüksek seviyesinden kapandı.

Borsa İstanbul'da işlem gören hisse senetleri önceki kapanışa göre ortalama yüzde 0,77 değer kazandı, toplam işlem hacmi 3,1 milyar lira oldu. Gün sonunda bankacılık endeksi yüzde 0,40, holding endeksi yüzde 0,61 yükseldi. En fazla değer kazanan sektör yüzde 3,16 ile ticaret sektörü oldu.

BIST 100 endeksi gün içerisinde en yüksek 81.472,16 puanı gördü.

Öte yandan, Milli Piyango İdaresine ait şans oyunlarının lisansının 10 yıl süreyle özelleştirilmesine ilişkin ihalede, en yüksek teklifi 2 milyar 755 milyon dolarla Net Şans-Hitay Ortak Girişim Grubu verdi. İhalenin sonuçlanmasının ardından Net Holding hissesi 2,58 liradan 2,76 liraya kadar çıkarken seans kapanışına doğru gelen satışlarla günü düne göre yüzde 2,59 kayıpla 2,63 liradan tamamladı. Net Turizm hissesi ise ihalenin sonuçlanmasından sonra 1,24 liradan 1,37 liraya kadar çıkarken günü yüzde 3,87 primle 1,34 liradan kapattı.

Analistler, BIST 100 endeksinin yurt içinde beklentilerden düşük gelen işsizlik oranı ve ABD'de açıklanan verilerin ekonomik aktiviteye ilişkin iyimserliği artırmasının ardından 81.500 puan sınırına kadar yükseldiğini belirterek, bu seviyede kar satışları ile karşılaşıldığını vurguluyor.

Yurt içinde özellikle Hazine'nin düzenlediği ihalelerde faizlerin beklentilerden düşük olması ve döviz kurlarının düşük volatilite ile yatay bir seyir izlemesinin BIST 100 endeksinin yükseliş eğilimini desteklediğini ifade eden analistler, ABD'de açıklanan 2. çeyrek şirket bilançolarının da beklentilerden iyi geldiğini, bunun da küresel hisse senedi piyasalarını pozitif etkilediğini aktarıyor.

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet Yellen, Senato'da saat 17.00'de başlayan sunumu ve ardından yapılan soru cevap bölümünde faizlerin parasal genişlemenin ardından kayda değer bir süre düşük kalacağını ancak istihdamdaki toparlanma tahminlerden hızlı olursa faizlerin beklenenden daha çabuk yükselebileceğini kaydetti. Fed'in ilk faiz artışında istihdam ve enflasyon hedeflerindeki ilerlemeye bakacağını vurgulayan Yellen, faiz artırımının zamanlamasının bu hedeflere yönelik ilerlemelere bağlı olduğunu ve bu konuda mekanik bir formül bulunmadığını bildirdi.

Yarın ayrıca ABD'de açıklanacak sanayi üretimi ve kapasite kullanım oranı ile Yellen'in yine Temsilciler Meclisi Mali Hizmetler Komisyonunda yapacağı sunumun takip edileceğini ifade eden analistler, teknik olarak BIST 100 endeksinin 80.000 puanın üzerinde kaldığı sürece 82.500 direncinin gündemde olacağını tahmin ediyor.