Advertisement

Asya hisseleri, Citigroup Inc'nin beklenenden iyi kar rakamları açıklamasının, karlardaki büyümesinin hisselerdeki kazancı artıracağına duyulan güveni güçlendirmesiyle, yükselişini ikinci güne taşıdı.

Japonya'nın en büyük bankası Mitsubishi UFJ Financial Group Inc'nin hisseleri, finans hisselerinin bölgesel endeksteki kazanımlara en büyük katkıyı sağlamasıyla, yüzde 1 değer kazandı. Video konferans sistemleri üreticisi ZTE Corp, ilk yarı kar tahminlerini artırmasının ardından Hong Kong'da yüzde 7.7 sıçradı. Sumitomo Metal Mining Co. yüzde 2.3 artışla, ham madde üreticilerini yükseğe taşıdı.

MSCI Asya Pasifik Endeksi, 10 sanayi grubunun da kazanım yapmasıyla, Hong Kong saatiyle 14:21 itibariyle yüzde 0.4 artarak 147.08 oldu. JPMorgan Chase&Co, Goldman Sachs, Yahoo! Inc ve Intel Corp. kar rakamlarını bu hafta açıklayacak. BOJ Başkanı Haruhiko Kuroda bugün teşvik düzeyini sabit tutacağını açıkladı.

Citigroup'un beklentinin üstündeki kar rakamlarının yatırımcı güvenini artırdığını ifade eden Perpetual Ltd'nin Sidney'deki analisti Matthew Sherwood ''Bu rakamlar ABD'de olumlu bir bilanço haftasının habercisi olarak makro verileri arka plana iteceğe benziyor. Bunda, yatırımcının kar rakamlarını ve yöneticilerden gelecek açıklamaları değerlendirmesi etkili oluyor'' dedi.