Advertisement

(21:05'te güncellendi)

Fed Başkanı Janet Yellen bugün yasa koruyuculara yaptığı konuşmada işgücü piyasasındaki durgunluğa vurgu yaparken diğer yandan ABD ekonomisinin sağlam adımlarla ilerleme kaydettiğini söylemesinin ardından ABD doları önemli para birimleri karşısında değer kazandı

Dolar, ABD’de perakende satışların Haziran ayında artması ve imalat sanayi gösterge endeksinin Temmuz ayında yükselmesi ile güçlendi. Sterlin dolar karşısında, İngiltere’de enflasyonun tahminlerin üzerinde artmasıyla 6 yıla yakın bir sürenin en yüksek seviyesine ulaştı. İsrail şekeli, Gazze’de militanların Mısır’ın teklif ettiği ateşkese muhalefet etmesiyle İsrail ordusunun tekrar yerine dönmesinin ardından kayıpları azalttı.

Connecticut’ta bulunan Interactive Brokers LLC şef piyasa analisti Andrew Wilkinson, “Yellen’in konuşması başlangıçta oldukça iyimserdi ve yansımalar, biyoteknoloji, sosyal medya ve küçük ölçekli şirketlerin aşırı gergin değerlemeleriyle ilgili görünüyor. Yellen, bir şekilde beklentileri yumuşatmaya çalışıyor gibi duruyor” yorumunda bulundu.

Dolar yen karşısında, dün 3 Temmuz’dan bu yana en yüksek seviyesine çıkmasının ardından, yüzde 0.1 değerlenerek New York saati ile 12:16’da 101.63 yen seviyesine ulaştı. Dolar euro karşısında, 1.3562 dolar ile 18 Haziran’dan bu yana en güçlü seviyeyi görmesi sonrasında yüzde 0.4 yükselerek 3569 dolar seviyesine ulaştı. Yen euro karşısında yüzde 0.3 artış ile 137.89 yen oldu.

ABD dolarının 10 önemli para birimi karşısındaki seyrini gösteren Bloomberg Dolar Spot Endeksi, 25 Haziran’da 1,009.47 puan ile en yüksek seviyeye ulaşmasının ardından bugün yüzde 0.2 artış ile 1,008.98 puan oldu.

(21:05'te güncellendi)