Advertisement

(20:20’de güncellendi)

Avrupa hisseleri, teknoloji şirketleri ve ev eşyaları hisselerinin değer kaybetmesiyle ve yatırımcıların Fed Başkanı Yellen’in konuşmasına ağırlık vermesiyle 8 gün içinde 6. kez düşüş gösterdi.

Software AG hisseleri, ikinci çeyrek karının düşmesinin ardından yüzde 19 değer kaybetti. Imperial Tobacco Group Plc, Reynolds American Inc. ve Lorillard Inc.’ten bazı markaları satın alacağını açıklamasının ardından yüzde 3.7 geriledi. Banco Espirito Santo SA, tahvil ödemesinin vadesinin bugün dolmasıyla, 1993’ten bu yana en düşük seviyesine indi. PSA Peugeot Citroen, finansal hedeflerini yinelemesi ve JPMorgan Chase & Co.’nun şirketin hisse notunu yükseltmesi üzerine yüzde 3.2 değerlendi.

Stoxx Europe 600 Endeksi, Londra'da yüzde 0.4 gerileyerek 338.42 puan ile günü tamamladı. Endeks geçen hafta Portekiz tedirginliği nedeniyle Mart sonrası en büyük düşüşünü yaşamış, dün ise yüzde 0.9 artış göstermişti.

Cenevre’de bulunan Clairinvest kurucu ortaklarından ve fon müdürü Ion-Marc Valahu, “Öyle görünüyor Yellen piyasaları korkuttu. Bugün açıklanan imalat sanayi verisine bakılırsa Yellen’in açıklamaları fazla iyimser kaldı” dedi.

Fed Başkanı Janet Yellen, politika yapıcılara yaptığı konuşmada, işgücü piyasasının durgunlaşması sebebiyle teşviklerin devam etmesi gerektiğini ve enflasyonun Fed’in hedefinin altında seyrettiğini ifade etti. Yellen, tahvil alım programı bittikten sonra da faiz oranlarının bir süre daha düşük seviyede kalacağını belirtti. Merkez Bankası ayrıca küçük ölçekli sosyal medya ve biyoteknoloji şirket değerlemelerinin oldukça gergin olduğunu vurguladı.

(20:20’de güncellendi)