Advertisement

Rusya hisseleri, ABD’nin Ukrayna’daki ayrılıkçılara desteğin kesilmemesi sebebiyle Başkan Vladimir Putin’i cezalandırmak için ülkeye yeni yaptırımlar uygulamasıyla geriliyor. Ruble ise Rusya’nın Kırım’a yaptığı müdahaleden bu yana en büyük düşüşü kaydetti.

Micex Endeksi, yüzde 2.6 düşerek Moskova saati ile 13:41’de 1,436.59 puana gerileyerek 6 haftanın en düşük seviyesine indi. Ruble, dolar karşısında, yüzde 1.8 ile 3 Mart’tan bu yana en büyük kaybı yaşadı. OAO Rosneft ise Obama yönetimi tarafından yayınlanan listede bulunmasının ardından Kasım 2011’den bu yana en sert düşüşe hazırlanıyor. Obama yönetimi ve Avrupa Birliği, Rusya’ya yaptırımlara hız vermek üzere birlikte hareket etme karar aldı. Listede bulunan bir diğer şirket olan OAO Novatek, 21 Mart’tan bu yana en büyük düşüşü gerçekleştirdi.

New York’ta bulunan Riedel Research Group Inc., “ABD ve Avrupa Birliği’nin Rusya’ya uyguladığı son yaptırım ülkenin finansmana erişiminin kısıtlanmasını kapsıyor ve yaptırım, Rusya ekonomisini gerilemeye yöneltebilir” açıklamasında bulundu.

Rublede yaşanan bugünkü gerileme, Micex endeksinin piyasa değerini 543 milyar ruble (15.6 milyar dolar) düşürdü.

Moskova merkezli Allianz Investments yöneticilerinden Oleg Popov, “İnsanlar yaptırımların Rosneft ve Novatek şirketlerine tam olarak nasıl etki edeceğini bilmedikleri için korkuyorlar. Rosneft holdingi ve Novatek hisseleri, ABD yatırımcıları için problem yaratabilir. İnsanlar yaptırımların Rusya piyasası için bu kadar büyük etki yaratmasını beklemiyorlardı” yorumunda bulundu.

BU HABERE YORUM YAZ
 
17 Temmuz 2014 Perşembe, 15:49 Misafir bu yaptırım daha çok abd aleyhine olmaz mı..?