Advertisement

Ukrayna'nın Rusya sınırına yakın bölgesinde Malezya Havayolları'na ait yolcu uçağının düştüğü bildirildi.

Malezya Havayolları'na ait Boeing 777 tipi yolcu uçağı, Rusya sınırından 60 kilometre uzakta Ukrayna topraklarına düştü. Uçağın içinde 280 yolcu ve 15 mürettebat olduğu belirtildi.

Uçağın, Amsterdam-Kuala Lumpur seferini yaptığı sırada 10 bin metre yükseklikte Rusya hava sahasına girmeden hemen önce düştüğü kaydedildi. Ayrıca uçağın Ukrayna ordusu ile ayrılıkçılar arasında yoğun çatışmaların yaşandığı bölgede düştüğü belirtiliyor.

Ukrayna İçişleri Bakanlığı tarafından, Malezya yolcu uçağının Rusya yanlısı ayrılıkçılar tarafından karadan havaya füze ile 10 metre itifada düşürüldüğü açıklaması yapıldı. Öte yandan Ukrayna Başkanı Petro Poroşenko, Malezya uçağının düşürülmesinden Ukrayna ordusunun sorumlu olmadığı açıklamasında bulundu.

ABD Başkanı Obama Ukrayna'da düşen Malezya yolcu uçağı ile ilgili bilgilendirildi. Obama ve Rusya Başkanı Vladimir Putin uçağın düşmesi ile ilgili telefon görüşmesi yaptı. Diğer yandan Ukrayna'daki Rus ayrılıkçıların lideri Boroday, Malezya yolcu uçağını Ukrayna ordusunun düşürdüğünü iddia etti.

Ruble, Rusya’nın Kırım’a müdahalesinden bu yana en büyük düşüşü kaydetti ve Moskova’da hisseler değer kaybetti. Ruble dolar karşısında yüzde 2.3 düşerek Moskova saati ile 08:26’da 3 Mart’tan bu yana en büyük gerileme ile 35.1610 seviyesine indi. Micex Endeksi, yüzde 2.3 düşerek 30 Mayıs’tan bu yana en düşük seviyesi 1,440.63 puan oldu.

Rusya Başkanı Vladimir Putin'in, Ukrayna'daki ayrılıkçılarla ülkenin herhangi bir bağı olmadığını yinelemesine karşın, ABD tarafından geçtiğimiz hafta Rusya'nın ayrılıkçılara silah sağladığı açıklaması yapılmıştı. ABD, dün ise Rusya'ya karşı yaptırımları sıkılaştırdı.