Advertisement

Asya hisseleri, Malezya Havayolları'na ait bir jetin Ukrayna'da düşürüldüğü ve İsrail ordusunun Gazze şeridine kara harekatı başlattığı haberlerinin güvenli liman niteliğindeki varlıklara talebi artırması sonrasında, 5 gündür ilk defa aşağı yönlü seyretti.

Malaysian Airline System Bhd hisseleri, Kuala Lumpur'da yüzde 11 değer kaybı yaşarken, Toyota Motor Corp Tokyo'da yüzde 0.8 gerileyerek, bölgesel gösterge endeksindeki en ciddi düşüşü yaşayan hisseler oldu. Madencilik endüstirisine hizmet sağlayan Asciano Ltd, lojistik biriminin satışı için pazarlıklara başladığını duyurmasının ardından, Sidney'de yüzde 4.4 çıkış sağladı.

MSCI Asya Pasifik Endeksi, 10 sanayi grubunun gerilemesi nedeniyle Hong Kong'da 10.55 itibariyle yüzde 0.5 kayıpla 146.50'ye indi. Böylece endeksin haftalık kazancı yüzde 0.4'e düştü. Ukrayna hükümetinin, Rusya yanlısı isyancıların bir yolcu uçağını düşürerek 298 kişinin ölümüne yol açtıklarını iddia etmesinin ardından Avrupa ve ABD piyasalarında kayıplar yaşandı. Bu gelişmeler bölgesel endekste de düşüşe yol açtı. New York'taki hisseler ise, İsrail'in Gazze'de kara harekatı başlatmasıyla son işlem saatinde kayıplarını hızlandırdı.

Sidney'deki Perpetual Ltd yetkilisi Matthew Sherwood ''Ortaya çıkan jeopolitik riskler, küresel piyasalarda satış dalgasına ve kaliteli varlıklara kaçışa yol açtı. Şu an için düşen jetle ilgili Ukrayna ve Rusya taraflarının birbirlerini suçlamaları nedeniyle kesin bir bilgiye ulaşmak mümkün gözükmüyor'' dedi.