Advertisement

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, "Merkez Bankası piyasanın arkasından değil önünden gitmeli" dedi.

G20 Ticaret Bakanları Toplantısı'na katılmak üzere geldiği Sidney'de Türk-Avustralya İş Forumu'na katılan Zeybekci, daha sonra AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

Avustralya ile Türkiye arasında serbest ticaret anlaşmasını hayata geçirmeyi hedeflediklerini, bu konuda ilerleme sağlandığını belirten Zeybekci, "Böyle bir hedefimiz var. Türkiye için çok büyük bir gelişme. Çünkü bugüne kadar böyle bir adım atılamamıştı. Bugün ilk defa 1915'in yüzüncü yılının da verdiği o enerjiyle çok cesur bir şekilde bir adım atıldı. Bugün inşallah sonu hayır olur diyoruz" dedi.

Türkiye'nin Avustralya ve Rusya ile G20'nin troykasında yer aldığını, Kasım ayında dönem başkanlığını devralacağını belirten Zeybekci, 2015 dönem başkanlığıyla ilgili Türkiye'nin mesajlarını G20 katılımcılarına iletmek üzere Sidney'e geldiklerini anlattı.

Serbest ticaretle ilgili dünyada ABD ile AB ve ABD ile Asya Pasifik ülkelerinin oluşturduğu gruplara dikkat çeken Bakan Zeybekci, dünyanın, ticaret , ekonomi ve siyasette yeniden bloklaşmalara gittiğini söyledi.

Bakan Zeybekci, Türkiye'nin bu blokların içinde çok aktif rol oynama gücüne sahip olduğunu, Avrupa, Asya ve Ortadoğu'nun ortasında yer alan olan bir ülke olarak bölgesel bir dinamik olduğunu, Dünya Ticaret Örgütü'nün de yeniden yapılandırılması gerektiğine inanan bir pozisyonda yer aldığını aktardı.

Dünya Ticaret Örgütü'nün kendisine üye bütün ülkelerin gümrük duvarlarını olabildiğince sadeleştirmek ve ticaretin serbestleştiği bir alan açmayı hedeflerken diğer taraftan büyük ekonomilerin yeni bloklar oluşturması arasında bir çelişki bulunduğunu anlatan Zeybekci, G20 Ticaret Bakanları toplantısında Türkiye olarak bu çelişkiyi dile getireceklerini vurguladı.

KOBİ'lerle kalkınmanın çok önemli olduğunun altını çizeceklerini belirten Zeybekci, "Eğer sanayide, ticarette, ekonomide yeni bir dinamizm aranıyorsa, yeni bir motor aranıyorsa bu da küçük ve orta ölçekli şirketlerle gerçekleştirilebilecektir. Bu da önümüzdeki dönemde Türkiye'nin sahalarından birisi olacak" dedi.

Gelecek yıl Türkiye'nin liderliğindeki G-20 zirvesinin çok daha güzel olacağını kaydeden Zeybekci, bu zirvede G-20 ticaret bakanları toplantısı da yapılacağını söyledi.

- Faiz indirimi-

Merkez Bankası'nın faiz indirimine ilişkin değerlendirmeler yapan Zeybekci, Merkez Bankası'nın piyasanın arkasından değil önünden gitmesi gerektiğini belirtti.

Nihat Zeybekci, "Piyasayı olumlu yöne doğru, daha düşük faizli bir Türkiye'ye doğru yönlendirmesi, cesaretle yönlendirmesi gerektiğini söylüyoruz, bunun bedelini ödeyenler, millete karşı bunun hesabını verecek olanlar olarak söylüyoruz" dedi.

Merkez Bankası'ndan çok daha cesur adımlar beklediğini söyleyen Zeybekci, Merkez Bankası'nda, Türkiye'deki enflasyonun yüzde 9 olduğu bir ortamda faizlerin yüksek olması gerektiği yönünde bir algının olduğunu ifade etti.

Zeybekci, enflasyonun bugün itibariyle geçmiş bir yıla ait olduğunu, faizin ise bugün itibariyle gelecek bir yıla ait olduğunu ve bunların karıştırılmaması gerektiğini belirtti.

Türkiye'nin 2015 Haziran sonu itibariyle enflasyon beklentisinin yüzde 7'nin altında olduğunu hatırlatan Zeybekci, beklenti yüzde 7'nin altındayken iş dünyasının kullandığı faizin yüzde 13 ile 15 aralığında olmasını tefeci faizi olarak niteledi.

Bakan Zeybekci, Sidney'deki programını yarın tamamlayacak.

AA