Advertisement

Bloomberg International'ın haberine göre Kürt petrolünü ABD'ye taşıyan tanker Irak merkezi hükümetinin baskıları nedeniyle açıkta beklemeyi sürdürürken, yeni bir tankerin ABD'nin doğu yakasına doğru yol aldığı belirtiliyor.

Bloomberg'ün taşımacılık verilerine göre Türkiye'nin Dörtyol limanından 23 Temmuz günü yola çıkan Minerve Joy'un, 11 Ağustos'ta New Jersey'nin Paulsboro limanına yanaşması planlanıyor. Bu teslimat gerçekleşirse ABD'ye Kürt petrolünü taşıyan 6. gemi olacak.

Bu teslimatlardan ikisinin Houston'daki LyondellBasell Industries NV'nin rafinerisine yapıldığı gelen haberler arasında. Londra merkezli petrokimyasal şirketi dün, son teslimatlarından doğan sahiplik sorunları nedeniyle bir daha Irak'tan ham petrol almayacağını duyurdu.

Irak Merkezi Hükümeti Petrol Bakanlığı, 28 Temmuz'da ABD'de bir hakimi ikna ederek Galveston-Teksas açıklarında bekleyen bir tankerdeki 1 milyon varil petrole el koyulmasını emrinin verilmesini sağlamıştı. Merkezi hükümet petrolün Kuzey Irak Kürt Bölgesi'nde yasadışı yollarla pompalandığını iddia ediyor.