Advertisement

İtalya'nın en büyük araba üreticisi ve ülkenin küreselleşmeye ayak uydurma çabasının sembolü Fiat SpA, 115 yılın ardından Akdeniz ülkesini terk ediyor.

Son genel kurul toplantısını bugün Torino'da düzenleyen yönetici Agnelli ailesi ve diğer yatırımcılar, Fiat'ın Chrysler ile birleşmesini kabul ederek, şirketin İtalya'dan ayrılmasını onayladılar. İtalyan asıllı Kanadalı Sergio Marchionne'nin CEO görevine geldiği Fiat Chrysler Automobiles NV Hollanda yasalarına tabi olacak. Merkezi İngiltere'de bulunacak şirketin hisseleri ise New York Borsasında işlem görecek.

University of Michigan M. Ross School of Business'ın profesörü Erik Gordon ''Marchionne İtalya'yı terk etmek istemiyor. O sadece şirketinin ve kendisinin küresel oyuncular olmalarını istiyor. Bunun için de şirketin taşınması şart. Tabi bu durum İtalya için üzücü'' dedi.

Yeni şirketin kozmopolit yapısı otomobil endüstrisinde Fiat gibi milli kahramanlardan artık uzaklaşıldığını gösteriyor. Fiat yıllarca İtalyan ve Torinolu mirasından övgüyle söz etmişti. CEO'ya göre ABD'li otomobil üretici ile birleşen eski adıyla Fabbrica Italiana di Automobili Torino, bundan böyle General Motors, Volkswagen ve Toyota gibi küresel oyuncularla daha iyi baş edebilecek. Şirketin 10 yıl kadar önce iflasın eşiğine gelmesi İtalya'ya odaklanmasının sürdürülemez olduğunu göstermişti.