Advertisement

Pentagon'dan yapılan bildiride, ABD Hava Kuvvetleri'nin IŞİD güçlerinin bulunduğu bölgeleri bombaladığı ifade edildi.

ABD Hava Kuvvetleri, Irak'ın kuzeyinde bulunan Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) terör örgütü hedeflerine yönelik saldırı gerçekleştirdi.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby, yaptığı açıklamada, ''ABD savaş uçakları, bu sabah 06.45'te IŞİD teröristlerinin belirli hedeflerine saldırı düzenledi. İki F/A 18 uçağı, Erbil yakınlarında Kürt kuvvetlerini vurmada kullanılan hareketli topçu birliğine yönelik olarak bombardıman gerçekleştirdi'' ifadelerini kullandı.

Açıklamada, saldırı kararının Başkan Barack Obama'nın verdiği yetkiyle ABD Merkez Komutanlığı'nca alındığı aktarılırken, ''Başkan'ın da açık olarak ifade ettiği gibi, ABD ordusu, personeline ve tesislerine tehdit oluşturabilecek IŞİD unsurlarını vurmaya devam edecek'' denildi.

Obama, ABD ordusuna, IŞİD'in Irak'ın kuzeyindeki Amerikan personelini tehdit etmesi durumunda hava saldırısı düzenlemesi için dün akşam yetki vermişti.

Sincar dağlarında korunmasız ve gıdasız kalan yezidilerin durumuyla IŞİD'in yüzlerce genç kızı kaçırdığına yönelik haberlerden sonra Beyaz Saray harekete geçti. Dün ABD medyasında, Irak'ta terör örgütü Irak Şam İslam Devleti'ne yönelik hava saldırıları düzenleneceğine yönelik haberler yer almıştı.

Sabah saatlerinde açıklama yapan başkan Obama, Irak'ta soykırımı önlemek için harekete geçtiklerini söyledi. Obama, IŞİD'in, ABD personelinin bulunduğu Erbil'e karşı ilerleyişini vurmak için orduya yetki verdiğini açıkladı ancak Irak'a kara birliği gönderilmeyeceğini de belirtti.