Advertisement

(21:22'de güncellendi)

ABD hisseleri, Ukrayna'daki krizin rahatlama sinyalleri vermesinin Ortadoğu endişelerine baskın gelmesinin ardından, Standard & Poor's 500 Endeksi'nin haftalk kayıplarını silmesi ile, yeniden yükseliyor.

Standard&Poor's 500 Endeksi, dün 100 gün ortalamasının altına kapanış yapmasının ardından, bugün yüzde 0.9 artışla New York saati ile 13:29'da 1,926.69 oldu.

Endeks vadelileri, RIA Novosti'nin Rusya'nın Ukrayna krizini dindirmeyi amaçladığını aktarmasının ardından, bugün sıçramıştı. Haber ajansı kaynak olarak Rusya Güvenlik Konseyi Başkanı Nikolai Patrushev'i gösterdi. Vadeliler, Başkan Obama'nın Irak'taki hava saldırılarını onaylaması ve roket saldırılarının İsrail ve Hamas arasındaki ateşkesi bitirmesi üzerine, geriledi.

S&P 500 24 Temmuz'da rekor kırmasının ardından, Rusya'nın Ukrayna sınırına asker konuşlandırmasının ve İsrail ile Hamas arasındaki çatışmaların artmasının ardından, yüzde 3.1 gerilemişti. Endeks dün yüzde 0.6 düşerek, haftalık kaybını yüzde 0.8'e taşıdı. Endeks dünü Nisan'dan bu yana ilk defa 100 günlük ortalamanın altında kapattı. Dow Jones'un işlem hacmi son 200 günde ortalaması düzeyinde.

Endeks vadelileri, ABD Başkanı Obama'nın Irak'ta IŞİD'e karşı hava saldırılarını onaylaması ve İsrail ile Hamas arasındaki ateşkesin sonlanması nedeniyle, daha önce gerilemişti.

(21:22'de güncellendi)