Advertisement

- Küresel piyasalarda Ukrayna iyimserliği

Standard & Poor's 500 Endeksi ve ABD Hazine tahvilleri, Rusya'nın Ukrayna krizinde hükümetle isyancılar arasında arabuluculuğa yanaşmasının yarattığı iyimserlik ile, yükseldi. S&P500 New York saati ile 14'te yüzde 0.9 yükselerek haftalık kaybını sildi. Euro Stoxx 50'deki vadeliler yüzde 0.3 artarken, Stoxx Europe 600 Endeksi Mart'tan bu yana ilk kez üst üste haftalık kayıp yaşadı. ABD 10 yıllık Hazine tahvil faizi yatay seyretti.

- Yen 'Irak'a hava saldırıları' ile yükseliyor

Yen ve İsviçre frankı, Amerikan savaş uçaklarının Irak'taki IŞİD güçlerine karşı hava saldırısı düzenlemelerinin ardından, güvenli limanlara rağbetin artması ile, değer kazandılar. Yen, dolar karşısında 101.51 dolar ile 24 Temmuz sonrasındaki en yükseğe çıkmasının ardından, yüzde 0.1 değer kazanarak New York saati ile 13:29'da 102.1 dolar oldu. Yen euro karşısında ise yüzde 0.3 düşüşle 136.82 euro oldu. Euro dolar karşısında yüzde 0.5'lik çıkışla 5 Haziran'dan bu yana en ciddi yükselişin ardından, yüzde 0.4 yükselerek 1.3415 dolar oldu. Frank dolar karşısında yüzde 0.4'lük değer kazanarak 90.51 sent oldu.

- Altın 3 haftanın zirvesinden geriledi

Altın, Irak krizinin ABD hava saldırıları ihtimali ile güvenli liman talebinin artması nedeniyle, 3 haftanın yükseğine çıkmasının ardından geriledi. Aralık vadeli altın fiyatları yüzde 0.6 artışla Nymex'te 11:14'te 1,312.60 dolardan işlem gördü. İşlem hacmi 100 günlük ortalamanın yüzde 27 üstünde. Fiyatlar ons başına 1,324.30 doları görerek, 18 Temmuz sonrasındaki en yüksek seviyede. Spot altın yüzde 0.5 yükselişle, Londra'da 1,318.58 dolardan işlem gördü.

- Gelişen piyasalar 2. haftalık kayba yaklaşıyor

Gelişen piyasa hisseleri, Irak ve Ukrayna’da tansiyonun yükselmesinin küresel ekonomik toparlanmayı aksatacağı endişesi ile üst üste 2. haftalık kayba hazırlanıyor; Micex Endeksi, Rusya'nın Ukrayna krizini dindirmek için adım atması ile Ağustos'un en ciddi yükselişini kaydetti. MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi, yüzde 0.4 gerileyerek Londra saati ile 13:35'te 1,045.35 puan oldu. Endeks bu hafta yüzde 1.2 geriledi. Pentagon sözcüsü Amiral John Kirby Twitter hesabından yapyığı açıklamada, ABD'nin Irak'ta IŞİD güçlerine karşı hava saldırısı düzenlediğini belirtti.

- Fitch: Rusya'nın gıda ambargosu en çok kendisini etkileyecek

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Rusya'nın gıda ithalatına yönelik ambargosunun en çok Rus iç piyasasına tesir edeceğini bildirdi. Fitch açıklamasında, ABD'de protein endüstrisinin de ambargodan olumsuz etkilenebileceği belirtilerek, Avrupalı şirketlerin ithalat yasağından kısa vadede fazla etkilenmeyeceği, kısa vadede Rusya'nın da gıda anlamında önemli bir sıkıntı yaşamayacağı vurgulandı.

- Yurtiçi piyasalarda "Ukrayna" iyimserliği

Bugün açıklanacak olan Moody's Türkiye değerlendirme raporu öncesi ve ABD Başkanı Baracak Obama'nın IŞİD'e yönelik hava saldırılarına onay vermesi ile, yurtiçi piyasalarda süren tedirgin bekleyiş bugün sert satışlara neden oldu. Ancak Rusya'nın krizi hafifletme arayışında olduğuna yönelik söylentiler ile piyasalarda alımlar hızlandı ve olumlu bir seyire dönüldü. Rusya Güvenlik Konseyi sekreteri Nikolai Patrushev devlet haber ajanı RIA Novosti'ye yaptığı açıklamada, "Rusya gerilimin hızla hafifletilmesi için her türlü çabayı göstermeyi sürdürecek" dedi. Borsa İstanbul 100 (BIST 100) endeksi, günü önceki kapanışa göre 356,10 puanlık artışla 79.199,41 puandan kapattı.