Advertisement

ABD ordusu, Amerikan savaş uçakları ve insansız hava araçlarının Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) militanlarına yönelik 4 yeni hava saldırısı düzenlediğini bildirdi.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı'ndan (CENTCOM) yapılan açıklamada, Sincar yakınlarında Yezidi sivillere rastgele ateş açan IŞİD militanlarına karşı düzenlenen saldırılarda IŞİD'e ait zırhlı personel taşıyıcıları ve bir kamyonun vurulduğu belirtildi.

Saldırıların üçünün Washington yerel saatiyle bugün (Cumartesi) öğleden önce, dördüncü saldırının da öğleden sonra 15.00'te düzenlendiği kaydedildi.

CENTCOM, tüm göstergelerin saldırıların hedeflerini başarıyla gerçekleştirdiği yönünde olduğunu bildirdi. Operasyonda görev alan uçakların tümünün daha sonra alandan güvenli biçimde ayrıldığı belirtildi.

Bu son saldırılar, ABD Başkanı Barack Obama'nın yetkilendirmesinin ardından ABD ordusu tarafından IŞİD militanlarına karşı düzenlenen üçüncü saldırı dalgası oldu.

ABD'den Irak'ta yeni insani yardım

Öte yandan, ABD ordusu, Irak'ta Sincar Dağı'nda mahsur kalan Iraklı sivillere yönelik üçüncü kez insani yardımda bulundu.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı'ndan (CENTCOM) yapılan açıklamaya göre, ABD ordusu Sincar Dağı'nda Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün tehdidi altındaki binlerce Iraklıya havadan su ve gıda desteği sağladı.

Yardım operasyonun CENTCOM'un sorumluluk sahasındaki birkaç hava üssünden kalkan uçaklarla yürütüldüğü ve bir C-17, iki C-130 uçağının, 3 bin galonun (yaklaşık 14 bin 500 litre) üzerinde içme suyu ve 16 bin adedin üzerinde hazır yemekten oluşan toplamda 72 konteynerlik malzemeyi havadan bıraktığı belirtildi. Operasyona bölgedeki bir Amerikan savaş uçağının da eşlik ettiği kaydedildi.

ABD ordusunun Irak hükümetiyle koordinasyon halinde, yerlerinden olan Yezidilere bugüne kadar 52 bin adet hazır yemek ve 10 bin 600 galon (yaklaşık 40 bin litre) içme suyu dağıtımında bulunduğu belirtildi.

Amerikan savaş uçakları, gün içerisinde de Sincar'da sivillere ateş açtığı belirtilen IŞİD militanlarına karşı 4 yeni hava saldırısı düzenlemişti.

AA