Advertisement

Batı'nın yaptırımlarına karşı Rusya'nın ne gibi karşılıklar vereceği küresel havayolu sektörünün de yakın takibinde. Rusya'nın trans Sibirya hava sahasının Avrupalı ve Amerikalı şirketlerin transit geçişine kapatma olasılığı havayolu şirketlerin önündeki en büyük potansiyel olarak duruyor. Bu arada Rusya, Ukrayna havayollarına ait uçaklara hava sahasını kapattığını bildirdi.

En son Rusya Başbakanı Dimitry Medvedev'in, trans Sibirya hava sahasının Avrupalı ve Amerikalı şirketlerin transit geçişine kapatılmasını değerlendirdikleri yönünde bir açıklama yaptı. Açıklamayla birlikte birçok önde gelen havayolu şirketi Borsalarda değer kaybetti.

Bank of Amerıca Merrill Lynch'in hesaplamalarına göre, Rusya'nın hava sahasını kapatması durumunda havayolu şirketlerinin daha uzun rotaları kullanmak zorunda kalmaları uçuş başına maliyeti yaklaşık 30 bin dolar artıracak. Ancak Rusya'nın bu alandaki olası bir yasaklaması Rusya'nın bayrak taşıyıcı havayolu şirketi Aeroflot'u da vuracak. Aeroflot, transit uçuşlardan yılda 250 ila 300 milyon dolar gelir elde ediyor.

Öte yandan Rusya, Ukrayna havayollarına ait uçaklara hava sahasını kapattığını bildirdi. 17 Temmuz'da, Malezya Havayolları’na ait bir Boeing 777′nin Ukrayna hava sahasında vurularak düşürülmesi ve uçaktaki 298 kişinin hayatını kaybetmesi ardından AB ve ABD Rusya'ya karşı geniş silah, enerji ve finans alanlarında yaptırım uygulama kararı almıştı. Yaptırım sonucu, Aeroflot'a bağlı ucuz havayolu şirketi Dobrolet uçuşlarını durdurmak zorunda kalmıştı.