Advertisement

Çin hisseleri, düşük enflasyonun politika yapıcılara parasal genişlemeye gitmeleri için olanak sağlayacağı söylentileri ile yükselirken gösterge endeks 1 haftanın en büyük kazancını sağladı.

Industrial Bank Co. yüzde 1.5 ve Haitong Securities Co. yüzde 1.7 değerlenerek finans şirketlerindeki yükselişe öncülük etti. Ülkenin en büyük inşaat şirketleri China Vanke Co. ve Poly Real Estate Group Co., Beijing merkezli bir gazetenin Shenzhen şehrinin gayrimenkul sınırlandırmalarını hafifleteceği haberinin ardından en az yüzde 1.2 tırmandı

Shanghai Composite Endeksi, yüzde 0.8 yükselerek 2,211.29 puan oldu. Hang Seng China Enterprises Endeksi ise yüzde 1.6 arttı. Shanghai endeksinin, parasal genişleme ve artan altyapı harcamaları gibi teşviklerin hükümetin 2014 ekonomik hedefini gerçekleştirmesine yardımcı olması ile yüzde 11 yükselmesinin ardından, Çin hisseleri bu yılın düşüğünden ralli yaptı. Tüketici fiyatları, Temmuz’da yüzde 2.3 yükselerek Çin’in 2014 için hedefledi yüzde 3.5’lik oranın altında kaldı.

Şanghay’da bulunan Zheshang Securities Co. stratejistlerinden Wang Weijun, “Enflasyon düşük ve bu durum hükümeti ekonomiyi desteklemeye yöneltmeli. Emlak hisseleri için politika cephesi şüphesiz ki ilerliyor ve sektör için bazı olanaklar sağlıyor. Açıklanacak olan veriler olumlu olacak ve en azından beklentilerin altında kalmayacak” diye konuştu.