Advertisement

(21:15'te güncellendi)

Altın fiyatları, yatırımcıların Ukrayna gerilimi nedeniyle varlıklarını 5 yılın düşüğüne çekmelerinin ardından geriledi.

Fed, altının 2011'de rekor seviyeye çıkmasına yardımcı olan teşvikleri azaltmaya devam ediyor. Vadeli işlemler traderları, Fed'in Eylül 2015'e kadar gösterge faizi en az yüzde 0.5'e yükseltme olasılığının yüzde 68 olduğunu fiyatlıyor.

Chicago'da bulunan Archer Financial Services'ın kıdemli piyasa stratejisti Adam Klopfenstein " Ukrayna'dan hiçbir haberin gelmemesi altının güvenli liman primini azaltıyor. Hisse senedi piyasasındaki sağlamlık, parayı altından uzaklaştırıyor" dedi.

Spot altın yüzde 6 sent düşerek, Londra'da ons başına 1,309.52 dolara indi. Aralık vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, yüzde 0.2 düşerek ons başına 1,308.80 dolara geriledi.

İşlem Hacmi

Vadeli kontratlarda işlem hacmi, Bloomberg'in derlediği verilere göre, bu rapor yazıldığı sırada, son 100 günün ortalamasının yüzde 55 altındaydı.

Eski Sovyet Cumhuriyeti Ukrayna'da ordu, ülkenin doğusundaki Rus yanlılarının ateşkes önerisini reddetti ve teslim olmalaarı çağtısında bulundu. Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, bölgenin insani bir felaketle karşı karşıya bulunduğunu belirterek, bir ateşkese "acil ihtiyaç" duyulduğunu belirtti.

Guangzhou, Çin'de GF Futures Co. analisti Zhu Siquan, "Endişeler azalıyor gibi görünmesine karşın, jeopolitik riskler hala geri planda durduğu sürece, altın destek bulmaya devam edecek," dedi ve "Haber başlıklarından bir miktar destek alacağız, ancak büyük çaplı bir yatırımcı ilgisi görmeyeceğiz" şeklinde görüş bildirdi.

Altın destekli exchange traded fonlaındaki (ETF) varlıklar geçen hafta, Bloomberg'in derlediği verilere göre, 7.4 ton düşerek Haziran'dan bu yana en güçlü gerilemesini gerçekleştirdi ve 8 Ağustos'ta 1,726.7 tona inerek bir ayın en düşük seviyesine geriledi.

Eylül vadeli gümüş yüzde 0.2 yükselerek ons başına 19.985 dolara yükseldi. Ekim vadeli platin yüzde 0.4 düşüşle ons başına 1,472.30 dolara inerken, Eylül vadeli paladyum yüzde 1.3 gerileyerek ons başına 871.70 dolar oldu

(21:15'te güncellendi)