Advertisement

Çin parasal koşulları, kredi gücünün ekonomik büyümeye desteğinin azalması ile son çeyrekte iki yıla yakın bir sürenin en hızlı ölçüsünde genişletti

Bloomberg’in yeni Çin Para Koşulları Endeksi, kredi büyümesi, reel faiz oranları ve Çin’in reel efektif döviz kuru oranının ortalaması önceki üç aylık dönemde yüzde 6.71 puan yükselerek ikinci çeyrekte 82.81 puana ulaştı. Endeksteki bu yükseliş Temmuz-Eylül 2012 döneminden bu yana en büyük artış olarak kaydedildi. Endeks, Mayıs ve Haziran rakamları ile birlikte Ocak 2012’den ilk kez 80’in üzerinde çıktı.

15 Ağustos’ta açıklanacak veri öncesinde Bloomberg News anketine göre, yeni yuan kredileri Temmuz ayında rekor seviyeye tırmanacak ve durum yetkililerin kredi alımlarını borçlanma risklerinin yükselmesine rağmen açık tutacaklarına işaret ediyor. Tüketici enflasyonunun hükümet hedefinin altında kalması parasal genişleme olanağı artırırken, ekonomik veriler politika yapıcıların ne kadar ileri gideceklerini belirleyecek.

Hong Kong’ta bulunan Citigroup Inc. kıdemli Çin ekonomisti Ding Shuang, “Merkez bankası enflasyon ve finansal risklerden endişeleniyor ancak hükümetin endişeleri büyüme ve istihdam üzerinde yoğunlaşıyor. Büyüme ikinci çeyrekte toparlanacak ve dolayısıyla merkez bankası kredi ve likiditeyi daha fazla genişletmemede destek sağlayacak” dedi.

Çin Başbakanı Li Keqiang, büyümeyi desteklemek için bazı sektörlerde finansman maliyetlerinin azaltılmasını istediğini söyledi. Ding, “Merkez Bankas, özellikle kredi genişlemesinden değil ama borçlanma maliyetlerini düşürmek için baskı altında olacak” dedi.