Advertisement

Asya hisseleri, Japonya hisselerinin kazançlara öncülük etmesi ve Çin inşaat şirketlerinin yükselmesi ile gösterge endeks Mayıs ayından bu yana en büyük düşüşünden toparlanırken değer kazanıyor

Mitsui Mining & Smelting Co., yıllık kar beklentisini artırmasının ardından Tokyo’da yüzde 7.4 değerlendi. Sunac China Holdings Ltd.,  gayrimenkul sınırlandırmalarının hafifleyeceği söylentileri ile 18 ayın en yüksek kapanışına ilerleyen şirket Hong Kong’ta yüzde 6.7 artış gösterdi. Malaysian Airline System Bhd., hükümet fonu Khazanah Nasional Bhd.’nin satın alma teklifinin ardından yüzde 8.3 oranında yükseldi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi, yüzde 1.2 artarak Tokyo saati ile 12:25’te 145.84 puan oldu ve 19 Haziran’dan bu yana en büyük ralliyi kaydetmeye hazırlanıyor. Endeks, ABD Başkanı Obama’nın Irak’a hava saldırısını onaylaması ile 8 Ağustos’ta yüzde 1.4 gerileyerek 7 Mayıs’tan bu yana en dik düşüşü kaydetmişti.

Tokyo’da bulunan PineBridge Investment Japan Co. Japon hisseleri müdürü Tatsushi Maeno, “Geçtiğimiz haftada kaydedilen düşüşten toparlanılıyor. Hisselerde jeopolitik risklerden dolayı fazla satış gerçekleşti ancak ben bunun ayı piyasasının başlangıcı olduğunu düşünmüyorum. Ana senaryomuz aynı kalmayı sürdürüyor: hisseler, ABD ekonomisinin genişlemesi ile bu yılın sonuna doğru yükselecek” diye konuştu.

Standard & Poor’s 500 endeks vadelileri bugün yüzde 0.2 arttı. Endeks, Rusya’nın Ukrayna yakınlarındaki savaş uçaklarının geri çekildiğini açıklamasının ardından 8 Ağustos’ta yüzde 1.2 yükseliş ile 4 Mart’tan bu yana en büyük ralliyi kaydetmişti.