Advertisement

Irak Başbakanı Nuri el-Maliki, ABD Başkanı Barack Obama'nın daha kapsayıcı bir Irak hükümeti için baskıda bulunmasına karşı çıktığını göstermek amacıyla, Bağdat caddelerinde asker ve tankları harekete geçirdi.

Gördü tanıklarını kaydettiği üzere, Irak askerleri, güvenlik kuvvetleri ve tanklar dün Bağdat caddelerinde dolaşmaya başladı ve bunların büyük bölümü, hükümet binalarının ve ABD Büyükelçiliği'nin bulunduğu Yeşil Hat çevresinde yoğunlaştı. Bu hareket, parlamentonun, Nisan ayındaki sonuçsuz seçim sonrası bir başbakan adayı belirlemeden, 19 Ağustos'a kadar çalışmalarına ara vermesinden sonra gerçekleşti.

ABD'nin, Irak'ın kuzeyini ele geçiren İslamı militanlara yönelik hava saldırıları devam etti. Obama, Martha’s Vineyard'ta haftasonu tatilini geçirmek üzere hareket etmeden önce yaptığı açıklamada, İslam Devleti güçlerinin geri çekilmesi için daha büyük çaplı bir ABD yardımının olabilmesinin, Sünni ve diğer azınlıkları marjinalize etmeyen daha kapsamlı bir hükümet kurulması ile mümkün olacağını söyledi.

Obama, Beyaz Saray'ın bahçesinde basın mensuplarına yaptığı açıklamada, "Hava saldırıları düzenleyebiliriz, ancak nihayetinde bu soruna bir Amerikan askeri çözümü olmayacak," dedi ve "Amerika, diğer ülkeler ve müttefiklerin destekleyeceği bir Irak çözümü olmak zorunda. Ve bu çözüm, meşru bir Irak hükümeti kurulana kadar etkin olamayacak" şeklinde görüş bildirdi.