Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

(14:10'da güncellendi)

Avrupa hisseleri, Rusya savaş uçaklarının Ukrayna sınırındaki tatbikatı sonlandırdığının bildirilmesi sonrasında yükseliyor. ABD endeks vadelileri ve Asya hisseleri de artış kaydetti.

Balfour Beatty Plc, Carillion Plc'den gelen revize edilmiş birleşme teklifini reddetmesinin ardından yüzde 1.6 yükseldi. Banco Popolare SC, beklenmedik şekilde ikinci çeyrekte kar açıklaması üzerine yüzde 8.2 sıçradı. PSA Peugeot Citroen ve Valeo SA ise yüzde 2'nin üzerinde değer kazanarak otomobil hisselerindeki yükselişe öncülük etti.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 1.1 yükselerek Londra saati ile 11:25'te 328.52 puan oldu. Endeks geçtiğimiz hafta, Irak, Ukrayna ve Gazze'deki krizlerle yüzde 2.1 gerileyerek Mart'tan bu yana ilk üst üste iki haftalık düşüşü kaydetti. Standard & Poor's 500 endeks vadelileri bugün yüzde 0.4 yükselirken, gösterge endeks 8 Ağustos'ta son beş ayın en dik yükselişini kaydetmişti. MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 1.2 artış kaydetti.

Ashburton Ltd. yöneticilerinden Veronika Pechlaner, "Zayıf bir haftanın ardından bugün bir sıçrama görüyoruz. Rusya-Ukrayna durumu ile, adım adım bir ilerleme olacak ve umarım doğru yönde olur. Beklentiler daha fazla yaptırım ya da askeri harekat olmaması ve düşürülen uçakla ilgili yapılan araştırmadan bazı haberler gelmesi" ifadelerini kullandı.

Stoxx 600, Ukrayna'da düşürülen Malezya Havayolları uçağı sonrasında Temmuz'da yüzde 1.7 gerileyerek, Ocak'tan bu yana en dik düşüşü kaydetti.

(14:10'da güncellendi)