Advertisement

Çin’in en geniş anlamıyla yeni kredileri para arzındaki genişlemenin yavaşlama ile beklenmedik şekilde küresel finansal krizden bu yana en düşük seviyeye gerileyerek, 24 yıl içindeki en zayıf yıllık hıza ilerleyen ekonomik büyümedeki riskleri artırdı.

People’s Bank of China’nın bugün Beijing’de yaptığı açıklamaya göre, toplam finansman Temmuz ayında 273.1 milyar yuan (44.3 milyar dolar) seviyesinde. Bloomberg anketine katılan analistlerin tahmin medyanı ise bu rakamın 1.5 trilyon yuan olacağı yönündeydi. Ülke para birimi ile alınan yeni krediler 385.2 milyar yuan iken, beklentileri iki katı olacağı yönündeydi. M2 para arzı beklentilerin altında bir büyüme göstererek bir yıl önceye göre yüzde 13.5 arttı.

Çin hisseleri, yeni kredilerdeki yavaşlamanın ardından gerileyerek Başbakan Li Keqiang’ın bu yıl için yüzde 7.5 oranındaki büyüme hedefine ulaşmasını zorlaştırdı. PBOC ise yaşanan düşüşün regülasyon ve risk kontrolünden kaynaklandığı, para politikasındaki bir değişiklikten kaynaklanmadığı açıklamasında bulundu.

Beijing’teki devlet tarafından işletilen Chinese Academy of Social Sciences ekonomistlerinden Zhang Bin, “Rakamlar hem finansal aktiviteler üzerindeki sıkılaştırılmış regülasyonları hem de zayıf ekonomiyi yansıtıyor. Büyümede hala gerçek anlamda toparlanma görülmüyor. En iyi ihtimalle, ekonomik performansın düşük seviyede stabilize olduğunu söyleyebiliriz” dedi.