Advertisement

(21:30'da güncellendi)

Altın New York'ta, yatırımcıların dikkatlerini Ukrayna ve Orta Doğu'daki gerilimler yerine iyileşen ABD ekonomisine çevirmeleri ile birlikte, üç haftanın en yüksek seviyesinin altında yatay seyretti.

ABD merkez bankası Federal Reserve (Fed), ekonomideki güçlenme ile birlikte, tahvil alımlarını azaltıyor ve faiz artırımına gitmeyi değerlendiriyor. Dolar euro karşısında, Almanya'da dün açıklanan yatırımcı güveni verisinin 2012 yılından bu yana en düşük seviyesine gerilemesinin ardından ve bugün açıklanacak olan ve yükselişini altıncı aya taşıması beklenen ABD perakende satışlar verisi öncesi dokuz ayın en yüksek seviyesi yakınında seyretti.

Rusya'nın, Rus ayrılıkçıların elinde tuttuğu Ukrayna'nın doğu bölgesine insani yardım taşıdığını belirttiği bir konvoy sınır bölgesine yaklaştı. Kiev'de hükümet, yardımın geçişi için koşullar öne sürerken, Kızıl Haç daha fazla detay istedi. İsrail Savunma Bakanı, gece yarısı süresi dolacak olan ateşkesi uzatmak için müzakereciler zamanla yarışırken, Gazze Şeridi'nde yeni çatışmalara hazırlık amacıyla silahlı kuvvetleri harekete geçirdi.

Aralık vadeli altın kontratları, Comex piyasasında, yüzde 0.3 yükselerek New York saati ile 11:11'de ons başına 1,314 dolara geldi. Kontrat 8 Ağustos'ta 1,324.30 dolar ile 18 Temmuz'dan bu yana en yüksek seviyesine çıktı.

Vadeli kontratlarda işlem hacmi, Bloomberg'in derlediği verilere göre, bu rapor yazıldığı sırada, son 100 günün ortalamasının yüzde 28 altındaydı.

Ukrayna, Rus yarım konvoyunun Rus yanlısı ayrılıkçılara destek için askeri malzeme götürdüğü endişesini taşıyor. Ukrayna, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i, Rusya'nın Mart ayında Kırım Yarımadası'nı ilhak etmesinin ardından ülkenin doğusunda 1,200'den fazla kişinin ölümüne yol açan ayrılıkçı savaşı körüklemekle suçluyor.

Eylül vadeli gümüş kontratları New york'ta yüzde 0.4 yükselerek ons başına 19.835 dolar oldu. Ekim vadeli platinin onsu yüzde 0.1 artışla 1,473.30 dolardan işlem görürken, Eylül vadeli paladyum ise yüzde 0.1'den az değer kazanarak ons başına 877.75 dolar oldu. Paladyum 17 Temmuz'da 890 dolar ile 13 yılın zirvesini görmüştü.

(21:30'da güncellendi)