Advertisement

Çin hisseleri, ülkenin en geniş anlamıyla yeni kredilerinin beklenmedik şekilde düşmesi ve yeni banka kredilerinin beklentilerin üzerinde yavaşlaması ile 1 haftanın en büyük düşüşünü gösterdi. Finansal ve materyal şirketler düşüşe öncülük etti.

Bank of Communications Co. ve China Citic Bank Corp. yüzde 1.4 gerileme ile bankalardaki düşüşü hızlandırdı. Gemdale Corp. yüzde 1.6 değer kaybetti. Jiangxi Copper Co. ve Aluminum Corp. of China Ltd. en az yüzde 2 düştü. Toplam finansman, geçtiğimiz ay 273.1 milyar yuan (44.3 milyar dolar) olarak belirlenirken, tahmin medyanı 1.5 trilyon yuan olacağı yönündeydi. Ülke para birimi ile alınan yeni krediler beklentilerin yarısı ölçüsünde gelirken, M2 para arzı tahminlerin altında bir büyüme ile yüzde 13.5 arttı.

Shanghai Bileşik Endeksi, yüzde 0.6 düşüş ile 2,207.59 puana gerileyerek 7 Ağustos’tan bu yana en dik kayba hazırlanıyor. Jingxi Investment Management Co.’ya göre, toplam finansmandaki düşüş hükümetin bankacılık sistemi üzerindeki baskısını yansıtıyor. Uluslararası Para Komitesi (IMF), Çin’i kredilerin genişlemesini kontrol altına alması yönünde teşvik etti. Kredi rakamları, yatırımcıların dünyanın en büyük ikinci ekonomisindeki büyümenin parasal genişleme olmadan yavaşlayacağı yönündeki endişelerini alevlendirdi.

Şanghay merkezli Jingxi Investment baş yatırımcısı Wang Zheng, “Yeni yuan kredileri ve toplam finansmandaki düşüş zayıflayan ekonomiyi yansıtıyor olabilir. Bu durum piyasayı olumsuz etkileyecek ve toparlanmanın duraksayacağı riski bulunuyor” diye konuştu.