Advertisement

(19:58'de güncellendi)

Gelişen piyasa hisseleri, Güney Kore’nin faiz oranlarını düşüreceği söylentilerinin Çin’in yeni kredilerindeki gerilemeyi dengelemesi ile yükselişi 3. güne taşıdı. Ibovespa, Globo News'ün Brezilya Başkan adayı Eduardo Campos'un uçak kazasında hayatını kaybettiğini aktarmasının ardından, geriledi.

Kospi endeksi, Amorepacific Corp.’un rekor seviyeye tırmanması ile yüzde 1 yükseldi. PTT Pcl, Tayland’ın SET Endeksi’nin yüzde 1.3 oranında yükselmesini sağladı. Shanghai Bileşik Endeksi, yatırımcıların kötü gelen ekonomik verinin ardından teşvik ihtimallerini tartmaları ile kayıplarını sildi. OAO Gazprom ve OAO Lukoil, Rusya hisselerindeki ralliye öncülük ederken, gelişen piyasaların en düşük değerlemeleri yatırımcıyı çekti. Ibovespa yüzde 2.1 geriledi.

MSCI Gelişen Piyasalar endeksi, yüzde 0.5 yükselerek New York saati ile 11:39'da 1,070.20 puan oldu. Çin’in en geniş anlamıyla yeni kredileri beklenmedik şekilde bir düşüş ile küresel krizden bu yana en düşük seviyesine gerileyerek dünyanın ikinci en büyük ekonomisinde büyüme risklerinin artmasına neden oldu.

Helsinki'deki FIM Asset Management Ltd. gelişen piyasa biriminin başındaki Hertta Alava " Yatırımcı Çin ile ilgili daha bir özgüvenli. Bugünkü ekonomik rakamlar biraz daha zayıftı. Ancak yine de endişelenmeye gerek yok. Hedeflenen teşvik de büyümeyi iyi bir seviyede tutacaktır" yorumlarını yaptı.

Bloomberg’in derlediği verilere göre, gelişen piyasaların gösterge endeksi bu yıl yüzde 6.7 yükselirken, yıllık bazda tahmini gelirlerin 11.1 katı işlem gördü. Aynı süreçte MSCI Dünya Endeksi,  yüzde 2.8 artış gösterirken, 14.7 kat değerleme kaydedildi.

(19:58'de güncellendi)