Advertisement

Rusya Federal Bitki Koruma ve Karantina Servisinin üst düzey yöneticileri, Gıda, Tarım ve Hayvancılık, Ekonomi ve Dışişleri bakanlıklarının bürokratlarıyla bir araya geldi. Toplantıda, Türkiye'nin bu ülkeye yönelik balık, süt, hayvansal gıdalar, sebze ve meyve ihracatını artırması için yapılması gerekenler ele alınacak.

Türkiye'den gıda ithalatının artırılması için görüşmelerde bulunmak üzere dün Ankara'ya gelen Rus yetkililer, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığındaki toplantıya katıldı. Gün boyu sürmesi öngörülen toplantıda, Gıda, Tarım ve Hayvancılık, Ekonomi ve Dışişleri bakanlıklarının bürokratları bulunuyor.

Rusya'ya yönelik özellikle yumurta, süt ve hayvansal gıda ihracatı çok az olan Türkiye, Rusya'nın ABD ve AB'den gıda ithalatında sınırlamaya giderek alternatif ülkelere yönelmesi üzerine bu pazara girmek için harekete geçti. Bu bağlamda iki ülke arasında gıda alışverişi yapılabilmesinde gerekli olan "sağlık sertifikalarının" hazırlanması için görüşmeler başladı. Görüşmeler sonucunda Türkiye'nin Rusya'ya ihracat yapabilmesinin önündeki bürokratik engellerin kaldırılması öngörülüyor.

Toplantıda, bundan sonraki süreçte Rusya'ya gıda ihracatı yapma iznine sahip firma sayısının artırılması için atılması gereken adımların da ele alınması planlanıyor.

Rus yetkililerin ziyaret kapsamında ayrıca Türkiye'deki hayvansal gıda, süt ürünleri ve balık üretim tesislerinde de incelemelerde bulunması bekleniyor.

BU HABERE YORUM YAZ
 
13 Ağustos 2014 Çarşamba, 16:31 Misafir şimdi içerde fiyatlar fırlar.