Advertisement
SEKTÖR HABERLERİ ABONE OL

Türkiye, yılın ilk yarısında Petrol İhraç Eden Ülkeler Teşkilatı (OPEC) üyelerine 14,6 milyar dolarlık ihracat yaparken, 8,8 milyar dolarlık ithalat gerçekleştirdi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinden derlenen bilgiye göre, OPEC üyesi ülkelere ihracatını son 10 yılda 3,9 milyar dolardan 30 milyar doların üzerine çıkaran Türkiye, petrol zengini İran, Irak, Kuveyt, Suudi Arabistan, Venezuela, Katar, Libya, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Cezayir, Nijerya, Angola ve Ekvator'a yılın ilk yarısında 14 milyar 642 milyon 285 bin dolarlık ihracat yaptı.

Türkiye'nin bu dönemde söz konusu ülkelerden yaptığı ithalat ise 8 milyar 825 milyon 892 bin dolar olarak kayıtlara geçti.

Yılın ilk 6 aylık döneminde OPEC üyesi ülkelerin Türkiye genel ihracatındaki payı yüzde 18,2 oldu. Petrol zengini ülkelere yapılan dış satımın yaklaşık yüzde 50'si mücevher, demir-çelik, demir-çelik eşya, makine, elektrik-elektronik, plastik ve mamulleri ile mobilya sektöründe faaliyet gösteren firmalar tarafından gerçekleştirildi.

Petrol ihraç eden ülkelerden en fazla ithal edilen ürünler arasında ise ilk sırayı 5 milyar dolarla mineral yakıtlar, mineral yağlar ve bunların damıtılmasından elde edilen ürünler aldı.

- Dış ticaret fazlası yüzde 22,8 arttı

OPEC ülkeleriyle Türkiye'nin dış ticaret hacmi ocak-haziran döneminde geçen yıla göre yüzde 13,4'lük azalışla 23,5 milyar dolara gerilemesine rağmen, söz konusu dönemde bu ülkelerden elde edilen dış ticaret fazlası yüzde 22,8'lik artışla 5 milyar 816 milyon 393 bin dolara ulaştı.

Türkiye bu dönemde OPEC ülkelerinden en fazla dış ticaret fazlasını 5,7 milyar dolarla Irak, 1,2 milyar dolarla Libya ve 1,1 milyar dolarla BAE'den elde etti.

Irak, yılın ilk 6 ayında 5,8 milyar dolarla OPEC üyeleri içinde en fazla ihracat yapılan ülke oldu. Bu ülkeyi, 2,6 milyar dolarla BAE, 1,5 milyar dolarla Suudi Arabistan, 1,4 milyar dolarla İran, 1,3 milyar dolarla Libya takip etti.

En fazla ithalat yapılan ülke ise 5 milyar dolarla İran oldu. Bu ülkeden gerçekleştirilen ithalat, geçen yılın ocak-haziran dönemine göre yüzde 11,8 oranında azaldı.

Öte yandan, İran, 6,5 milyar dolarla petrol zenginleri arasında Türkiye'nin en büyük dış ticaret hacmine sahip ülke konumunda bulunuyor.

OPEC üyesi 12 ülkeyle yılın ilk yarısında gerçekleştirilen ihracat ve ithalat rakamları şöyle:

AA