Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Coca-Cola İçecek (CCİ), 2014 ilk yarı finansal sonuçlarını açıkladı. Buna göre Türkiye, Orta Doğu, Orta Asya ve Pakistan’da 23 fabrika ile faaliyet gösteren Şirket, proforma net satışlarını yüzde 20 artışla 3 milyar liraya çıkardı.

Coca-Cola İçecek'ten 2014 ilk yarı finansal sonuçlarına ilişkin yapılan açıklamada, şirketin Türkiye, Orta Doğu, Orta Asya ve Pakistan’da 23 fabrika ve 11 bin çalışanıyla faaliyet gösterdiği belirtildi. 

Açıklamaya göre, CCİ’nin proforma konsolide satış hacmi yüzde 10 artışla 568 milyon ünite kasaya, proforma net satışları yüzde 20 artışla 3 milyar liraya, FAVÖK’ü yüzde 18 artışla 517 milyon liraya ulaştı.

CCİ büyüme hedefleri doğrultusunda tüm faaliyet coğrafyasında pazar uygulamalarını geliştirmeye ve paydaşları için değer yaratmaya devam ediyor.

Bölgesel bir Türk şirketi olarak 10 ülkede faaliyet gösteren CCİ, promosyon kampanyaları ve uygulamalar sayesinde uluslararası operasyonlarda büyüme trendini yılın ilk yarısında da devam ettirdi. Nüfus açısından en büyük pazar olan Pakistan’ın satış hacmi yılın ilk yarısında yüzde 16 artış gösterdi. Coca-Cola markasının büyümesi ve Sprite&Spicy gibi tüketici kampanyaları bu artışta etkili oldu.

CCİ, uluslararası operasyonlarında ikinci büyük pazarı olan Irak’ta ilk yarıyılda yüzde 11 hacim artışı kaydetti. Nevruz kampanyası ve büyük ses getiren Copa Coca-Cola futbol turnuvası yılın ilk yarısında satış hacmine katkı sağladı. 

Şirketin Orta Asya satış hacmi ise öne çıkan yeni yıl, Nevruz ve FIFA Dünya Kupası gibi kampanyalar sayesinde yılın ilk yarısında yüzde 18 büyüme gösterdi. Aynı dönemde Türkiye satış hacmi pazarlama kampanyaları ve artan hava sıcaklıklarının da etkisiyle yüzde 5 arttı.

AA