Advertisement

ABD hisseleri, perakende satışların geçtiğimiz ay fazla değişmemesinin ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz artırımı konusunda vakti olduğu söylentilerini beraberinde getirmesi ile yükselirken S&P 500 Endeksi günü 2 haftanın en yükseğinde tamamladı.

Amazon.com Inc., ChannelAdvisor Corp'un internet devinin aynı mağaza satışlarının Temmuz'da yüzde 40 artmasını açıklamasının ardından, yüzde 2.2 yükseldi. Vertex Pharmaceuticals, sağlık hizmetleri hisseleri arasında en büyük oranda yükselerek yüzde 3.9 çıkış sağladı. King Digital Entertainment Plc, tahminlerin altındaki satış rakamları ve 2014 görünümünde kesintiye gitmesi nedeniyle yüzde 23 düştü. Macy's Inc. karının tahminlerin altında kalmasının arından yüzde 5.5 geriledi.

Standard & Poor'S 500 Endeksi yüzde 0.7 yükselerek New York saati ile 16:00’da 1,946.72 puan ile günü tamamladı. Dow Jones Industrial Average 91.26 puan veya yüzde 0.6 artışla 16,651.80 puan oldu. ABD Borsalarında yaklaşık 5.1 milyar hisse işlem görürken, işlem hacmi üç aylık ortalamanın yüzde 11 altında seyretti.

Milwaukee'de bulunan RW Baird & Co. baş yatırım stratejisti Bruce Bittles "Küresel gerilimlerin hafiflediğine dair bir görüş olsa da son gelen veri Fed'in faiz artırımında elini çabuk tutmayacağına işaret ediyor" dedi.

ABD'de perakende satışlar Temmuz'da değişiklik göstermeyerek son altı ayın en kötü performansını kaydetti. Satışlar Haziran'da yüzde 0.2 artmıştı.

ABD hisseleri dün yatırımcının Ukrayna ve Irak’taki gelişmeleri takip etmesi ve enerji hisselerinin düşmesi ile gerilemişti.