Advertisement

(21:26'da güncellendi)

Hisse senetleri, Ukrayna'daki gerilimin düşmesinin ardından değer kazandı. Euro Bölgesi ülke tahvilleri, bölge ekonomisinin beklenmedik bir şekilde büyüme göstermemesinin ardından merkez bankası teşviklerinin artıracağı beklentisi ile değer kazanırken, petrol fiyatları emtiayı aşağı çekti.

Standard & Poor’s 500 (S&P 500) Endeksi, New York saati ile 14:01'de, yüzde 0.3 yukarıda seyrediyordu. Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.3 yükseldi.Avrupa tahvillerindeki yükselişler, Yunanistan'ın 10 yıl vadeli tahvillerinin faizini yüzde 6'nın altına düşürürken, Almanya'nın 10 yıllıklarının faizini yüzde 0.998 ile rekor seviyeye indirdi. 30 yıllık ABD Hazine tahvil faizi, 16 milyar dolarlık tahvil ihalesinin ardından, 3 baz puan düştü. Rusya hisse senetleri yükselişini beşinci güne taşıdı. Emtia yıllık kazançlarını silerken, Brent petrolü yüzde 1.9, bakır yüzde 0.8 geriledi. Warren Buffet'ın sahibi olduğu Berkshire Hathaway Inc.'nin hisseleri ilk defa 200.000 doların üstünde işlem gördü.

Almanya ekonomisi yılın ikinci çeyreğinde yüzde 0.2 daraldı ve Fransa'nın gayrısafi yurtiçi hasılası (GSYİH), beklenmedik bir şekilde, büyümeyi başaramadı. Putin, Ukrayna'nın Rus insani yardım konvoyu konusunda uzlaşma için kapıyı açması ile birlikte, bugün Kırım'da yaptığı açıklamada, Rusya'nın kendisini dünyadan soyutlamaması gerektiğini söyledi. ABD'de işsizlik başvuruları geçen hafta beklenenden daha fazla arttı ve resesyon öncesi düşük seviyelerine doğru gerçekleştirdiği düzenli düşüşüne ara verdi.

St. Louis'de bulunan Stifel, Nicolaus&Co para yöneticisi Chad Morganlander konuya ilişkin " Piyasa jeopolitik krizlerden uzaklaşıyor. Son 24 saatte herhangi bir gelişme olmadı. Bu da piyasalara olumlu etki yaptı. ABD'deki istihdam piyasası genel itibariyle yukarı yönlü seyrediyor. Ancak Avrupa ekonomisine ilişkin tebdirli bir yaklaşım var" yorumlarında bulundu.

(21:26'da güncellendi)

BU HABERE YORUM YAZ
 
14 Ağustos 2014 Perşembe, 20:01 Misafir olur olur avrupa amerika para bassın sende hazır lokma ye.senin altın üstüne geldi haberin yok.ekonomi yönünden bundan sonra çok sıkıntılı günlere gebeyiz.sen ver gazı ver.
14 Ağustos 2014 Perşembe, 14:25 Misafir allah bu endişeleri eksik etmesin..