Advertisement

Fransa ekonomisinin üst üste iki çeyrekte büyüme kaydetmemesiyle, hükümet 2014 büyüme ve büyüme açığı hedeflerini revize etti.

Fransa ekonomisi ikinci çeyrekte yatay seyrederken, ekonomistlerin beklentisi yüzde 0.1 büyüme olacağı yönündeydi.

Barclays Capital ekonomistlerinden Francois Cabau, "Fransa gerçek bir resesyon tehdidi altında değil fakat toparlanma önümüzdeki aylarda da oldukça zayıf devam edecek. Almanya uluslararası durumlardan zarar görmüş durumda. Fransa için de farklı bir durum yok, sorun yatırım ve güven eksikliği" dedi.

Fransa Maliye Bakanı Michel Sapin yıllık büyüme beklentisini daha önce dile getirdiği yüzde 1'den yüzde 0.5'e düşürürken, bütçe açığının ise Avrupa Komisyonu ile uzlaşılan yüzde 4 limitini aşacağını ifade etti.  

Euro Bölgesi'nde ekonomik büyüme rakamları bugün TSİ 12:00'de açıklanacak. ekonomistlerin beklentisi bölge ekonomisinin ikinci çeyrekte yüzde 0.1 daraldığı yönünde.

Enflasyonun 2009'dan beri en düşük seviyelerde seyretmesi, İtalya'nın resesyona girmesi ve Almanya ekonomisinin de bugün açıklanan verilere göre ikinci çeyrekte daralması, Euro Bölgesi'nin genelini tehdit ediyor.