Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "Sayın Cumhurbaşkanımız, 'öyle görünüyor ki Sayın Davutoğlu ön plana çıkıyor' dedi. Bunun bir isim açıklamak olarak anlaşılmaması lazım" ifadesini kullandı.

Yıldız, Pi Makina tarafından yapılan derin petrol sondaj kulesinin tanıtımı için düzenlenen etkinlikte, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, merakla beklenen yeni başbakanın ismini dile getirerek, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nu işaret ettiğinin anımsatılması üzerine Yıldız, Gül'ün bu tür konularda kayıtsız kalmasının söz konusu olmadığını söyledi. Yıldız, şöyle konuştu:

"Sayın Cumhurbaşkanımız, 'öyle görünüyor ki Sayın Davutoğlu ön plana çıkıyor' dedi. Onun bir isim açıklamak olarak anlaşılmaması lazım. Sayın Başbakanımızın, yeni seçilen Cumhurbaşkanımızın da yarın yapacağı son toplantıyla beraber bu resmiyet kazanmış olacak. Bu ismin önceden telaffuz ediliyor olması, açıklandığı anlamına, bu ismin ilan edildiği anlamına gelmiyor. Sayın Başbakanımız, seçilen Cumhurbaşkanımız, bir kısım istişari süreçleri tamamladıktan sonra il başkanları, MKYK, MYK sürecini tamamladıktan sonra bunun açıklanacağını belirtmişti. O yüzden yarın akşama bu süreç tamamlanmış olacak."

Yıldız, görevi tamamlayan ve yeni seçilen cumhurbaşkanlarının, bütün ekipleriyle Türkiye'ye yaptıkları katkının ortada olduğunu ve gelinen noktanın unutulmaması gerektiğini söyledi. Gül ve Erdoğan'la birlikte yaratılan sinerjiyle Türkiye'nin gayri safi yurtiçi hasılasının 3 katına çıktığını, bir çok olumlu gelişme yaşandığını anlatan Bakan Yıldız, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Birbirinden değerli arkadaşlar arasından seçilecek, yarın açıklanacak başbakanımızla, güçlü bir başbakan ve güçlü bir cumhurbaşkanı konsepti altında Türkiye'nin hedeflerine hızla bir şekilde ilerleyecek bir yapıyı kurgulayacağımıza inanıyorum. 30 Ağustos'tan sonra kurulacak yeni hükümetin de yeni başbakanla beraber yine doğruları yapacağına ve doğruları yaptıkça güçleneceğine inanıyoruz. Bütün arkadaşlarımızla, ekibimizle hangi görevde olursa olsun hemen yanı başında olacağız. Yeni hükümet güçlü Türkiye'nin en önemli hükümetlerinden biri olacak" dedi.

- "Sevmeyenler sitem etmezler"-

Cumhurbaşkanı Gül'ün, bazı açıklamalarının hatırlatılarak "kırgın mı sizce" sorusu üzerine Yıldız, "Sevmeyenler sitem etmezler, sitem sevgiden kaynaklanır. Abilerin kardeşlere, babaların oğullara her zaman yapabileceği bir şeydir, aile içi bir durumdur. O yüzden bunun bu çerçevede değerlendirilmesinin doğru anlamak adına iyi olacağı kanaatindeyim. Sayın Cumhurbaşkanımız görevi devredecek olduğu bir noktada bunu böyle paylaşmıştır diye gördüm, anladım" yanıtını verdi.

AA