Advertisement

Almanya hisseleri, ülkenin Rusya ve Ukrayna’yla olan ticari bağlarından dolayı Avrupa’nın bazı en büyük yatırımcılarının geri çeviremeyeceği kadar ucuzladı.

Bloomberg anketine katılan 1.000’den fazla analistin tahminlerine göre DAX Endeksi’ndeki şirket bilançoları 2014’te yüzde 21 oranında artış kaydetmeye hazırlanırken, Raiffeisen Capital Management holdinglerini genişletiyor. JPMorgan & Co. ve ABN Amro Bank NV, Ukrayna krizinin Almanya’nın gösterge endeksini tahmini gelirlerin 13.2 katı işlem görmeye itmesinin ardından değerlemelerin zorlayıcı olduğunu belirtti. Almanya’nın gösterge endeksi, Avrupa’ya göre en az 2005’ten bu yana en düşük fiyat seviyesine yakından işlem görüyor.

Rusya ve Ukrayna’yla diğer Batı Avrupa ülkelerine göre daha fazla ticari bağı olan Almanya’da hisse senetleri, Stoxx Europe 600 Endeksi’nin yüzde 2.6’lık yükselişine kıyasla, bu yıl yüzde 2.2 aşağıda seyrediyor.

Şirketinin yakın zamanda K+S AG, Deutsche Bank ve EON SE’den hisse satın aldığı Raiffeisen yöneticilerinden Herbert Perus satışın fazla ileri gittiğini söyledi.

Perus, “Bizim için şu an satın alım seviyesidir. Alman şirketlerine baktığınız zaman gelirlerinin oldukça fazla olduğunu görüyorsunuz ve birçoğu da piyasasının lideri niteliğinde. Orta vadede, Avrupa’ya kıyasla Alman piyasaları çok ucuz” ifadelerini kullandı.

DAX Endeksi, Mart 2009 ve Temmuz 2014 arasında neredeyse üç katına çıkmasının ardından piyasa düzeltmesi tanımını karşılayarak bir aya yakın bir sürede yüzde 10 geriledi. Ukrayna ve Rusya arasındaki tansiyonun yükselmesi ile birlikte Almanya ekonomisinin yavaşlama sinyalleri vermesi hisse senedi değerlerinden yaklaşık 180 milyar dolar azalttı. DAX, Ukrayna’nın yardım konvoyunu kullanarak Rusya’nın ülkeyi istila ettiğini söylemesinin ardından 22 Ağustos’ta haftalık kazancı azaltarak  yüzde 0.7 düştü.