Advertisement

(12:55'te güncellendi)

Yen dolar karşısında, teknik göstergelerin para birimindeki düşüşün çok hızlı olduğuna işaret etmesi ile 7 günden bu yana ilk kez yükseliyor. Euro dolar karşısında 11 ayın en düşük seviyesine geriledi.

Japonya para birimi yen 16 önemli para biriminin 1’i hariç tümü karşısında, yatırımcıların Rusya ve Ukrayna liderlerinin görüşmeleri öncesinde güvenli liman arayışına girmeleri ile güçlendi. Euro yen karşısında, Avrupa Merkez Bankası (AMB) Mario Draghi’nin 22 Ağustos’ta enflasyon beklentilerinin düştüğünü söylemesi ile politika yapıcıların parasal genişlemeye gideceği söylentilerinin artmasının ardından zayıfladı. Yeni Zelanda doları, ülkenin dış ticaret dengesinin açık vermesinin ardından 6 ayın en düşük seviyesine geriledi.

Melbourne’da bulunan IG Ltd. piyasa stratejistlerinden Stan Stamu, “Dolar-yenin fazla satın alınmış olması daha makul bir seviyeye gelmesini sağlayabilir. Jeopolitik olaylar yeni güçlendiren etkenler arasında yer alıyor” yorumunda bulundu.

Yen dolar karşısında, dün 104.49 ile 23 Ocak’tan bu yana en zayıf seviyeyi görmesinin ardından yüzde 0.2 değerlenerek Londra saati ile 08:45’te 103.85 yen oldu. Yen euro karşısında, yüzde 0.1 artışla 137.13 yene yükseldi. Euro dolar karşısında, 1.3179 dolar ile 9 Eylül’den bu yana en düşük seviyeye gerilemesinin ardından yüzde 0.1 yükselerek 1.3205 dolar oldu.

Dolar-yen 14 günlük RSI’ı dün 78.4’e ulaşarak Ocak 2013’ten bu yana en yüksek seviyeye geldi. 70’in üzerindeki seviyeler bazı traderlar için bir varlığın fazla yükseldiğine veya fazla hızlı yükseldiğine ve geriye dönüş yaşanacağına işaret ediyor.

(12:55'te güncellendi)